Zaoblená cihlová fasáda na fasádě bytového komplexu MyLoft v Amsterdamu

Zaoblená cihlová fasáda na fasádě bytového komplexu MyLoft v Amsterdamu

Autor: stoadministrator
10. 5. 2022
V bytovém komplexu MyLoft v Amsterdamu byly cihlové pásky StoCleyer B z organických pryskyřic zkombinovány s prefabrikovanými izolačními prvky s cílem poskytnout maximální designovou svobodu při tvorbě zaobleného cihlového fasádního obkladu.

Cihlový obklad byl od počátku preferovaným prvkem při výběru materiálu fasády nové budovy

Prakticky žádné jiné velké město není tak silně charakteristické cihlovou architekturou napříč staletími jako nizozemská metropole Amsterdam. Když bylo architektonické studio Brink & Fleer

pověřeno navrhnout pětipodlažní bytový dům pro konsorcium vlastníků budov MyLoft, musela být cihla nutně preferovaným prvkem při výběru materiálu fasády nové budovy. S flexibilními cihlovými pásky StoCleyer B se podařilo zkombinovat požadovaný cihlový vzhled a maximální volnost při návrhu fasády.

 

Výsledek demonstruje výhody cihlových pásků StoCleyer B pro zateplené fasády s cihlovým obkladem

Projektanti použili pásky StoCleyer B už u předchozího projektu pro společnost MyLoft a věděli je tak maximálně využít. Výsledkem je perforovaná fasáda s výrazným rastrovým vzorem, který při bližším pohledu ustupuje rafinovanějšímu vzhledu s jemně zaoblenými horizontálními a vertikálními částmi, které se ve vlnách posouvají dopředu nebo dozadu. Fasáda s běhounovou vazbou také přitahuje pozornost svojí živou hrou barev, vytvářenou cihlovými pásky, zkombinovanými s neuvěřitelně štíhlým formátem kamene.

 

Flexibilní obkladové pásky StoCleyer B nalepené na zaoblenou izolaci vytváří skvělý kontrast s kreativními omítkami StoSignature.
Flexibilní obkladové pásky StoCleyer B nalepené na zaoblenou izolaci vytváří skvělý kontrast s kreativními omítkami StoSignature.

 

Díky možnosti navrhnout tvárnou fasádu se zateplením se navržený koncept mohl přeměnit ve skutečnost

Na základě návrhu architektů byl izolační materiál předpřipraven tak, aby odpovídal zaoblenému povrchu fasády a mohl být upevněn k nosné stěně fasády. Po vyztužení izolační vrstvy a následném vyschnutí se mohla nanést lepicí malta pro flexibilní obkladové cihlové pásky StoCleyer B. Poté mohli započít montážní práce. Díky flexibilitě materiálu bylo možno snadno obložit zaoblený povrch fasády. Rohy byly vytvořeny pomocí rohových cihlových pásků, vyrobených speciálně pro tento účel. Po počátečním vytvrzení lepicí malty se dokončily práce na lepení v jednom cyklu, který představoval vyhlazení lepicí malty a utěsnění okrajů cihlových pásků.

Obkladové cihličky StoCleyer B byly nalepeny na kontaktní zateplovací systém StoTherm Classic.
Obkladové cihličky StoCleyer B byly nalepeny na kontaktní zateplovací systém StoTherm Classic.

Seznamte se s cihlovými obkladovými pásky StoCleyer B

Cihlové obkladové pásky StoCleyer B, které jsou optimalizovány pro fasádní zateplovací systémy, umožňují neuvěřitelně snadno kombinovat robustní vzhled cihlové fasády s vysoce efektivní tepelnou ochranou budovy. Bližší informace získáte v našem katalogu, který si můžete stáhnout tady, nebo na konzultaci, kterou si můžete domluvit se zástupcem našeho obchodního týmu.

Informace o projektu:
Projekt: MyLoft World Fashion Center, Amsterdam, Nizozemsko
Investor: CPO MyLoft – WFC, Amsterdam, NL
Architekt: Architektenburo Brink & Fleer, Dronten, NL
Realizace: Haase Bouw, Rijssen, NL
Kompetence Sto:

  • StoTherm Classic®;
  • StoCleyer B, povrch na míru;
  • StoSignature, textura:Rough 1

Foto: Norbert Duijvelshoff, Tíl, NL

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli