
Důstojné místo posledního rozloučení
Klasický pohřební rituál, kdy je zesnulý jeden nebo dva dny vystaven ve svém domě, už známe v Evropě jen z historických obrazů nebo filmů. Ten umožňoval všechny formy rozloučení - úřední, soukromé, intimní, sólo, v páru, nebo v malých skupinách. Budova pohřebního ústavu Velatorio de Jove v pobřežním městě Gijón ve španělské Asturii je postavena plně v duchu této tradice. S tímto cílem navrhovali autoři projektu i vnitřní prostory obřadní síně - ty podporují a dovolují všechny jednotlivé formy truchlení a posledního rozloučení v jeho nezkreslené a otevřené podobě.
Funkční smuteční obřadní síň
Budova, která je zapuštěná v jižním svahu a je téměř 80 metrů dlouhá, vypadá při pohledu ze silnice jako přízemní budova. Nad čtyři metry vysokým terénním navýšením ústí do přístavu velkorysé prosklení. Žádný náboženský symbol nenaznačuje skutečnou funkci budovy. Nápovědou je pouze nenápadný štít pohřebního ústavu blízko vjezdu vozidel v zadní části budovy a vyšší část objektu s parkovištěm. Až odtud, přibližně deset metrů nad úrovní ulice, odhalí budova svůj střešní prostor. Návštěvník vstupuje dovnitř vzadu, prostřednictvím věže ve tvaru krychle, ve které jsou výtah a schody. Za vchodem pak prochází velkým foyer. Poté se náhle ocitne v síni působivé délky, která se otevírá do obou stran. Celá jižní fasáda haly, která je rozdělena na dvě funkční oblasti, se velkoryse otevírá pohledem na městský přístav. V levé části je zóna pro občerstvení, napravo začíná asi 50 metrů dlouhá pasáž, která je rozdělena střešními nosníky a pěti skupinami sedaček, uspořádaných v pravidelných intervalech. Každá z nich označuje vstup do malého, intimního prostoru, jehož součástí je uzavřené atrium, šatna, WC, dva pokoje s čalouněnými sedadly pro pozůstalé a místnost s rakví.
Zesnulý zde zůstává jeden nebo dva dny. Vlastní pohřeb se pak koná na hřbitově. Architektům se podařilo dát veřejnému prostoru nejen tichou důstojnost, ale také příjemnou prostornost a přiměřenou intimitu. Velké a menší místnosti čerpají svou kvalitu z jednoduchosti a poklidu, dokonalé konstrukce a kontrastu světlých a tmavých ploch.
Denní světlo je vzrušující a navozuje efektní akcenty, využívá přitom světlíky, nádvoří a stínění. Koncepce umělého osvětlení podporuje zónování, strukturování a zvýraznění různých oblastí jak uvnitř, tak i venku. Současně se tady mohou pozůstalí loučit až s pěti zesnulými. Smuteční hosté proto nejsou v tomto prostorném interiéru nutně osamoceni. A pouze ti, kteří to chtějí nebo snesou, vstoupí do "vnitřního kruhu". A i tady si mohou pořád vybrat, zda se podívají na otevřenou rakev nebo ne. Koneckonců, rozloučení není otázkou denominace, a tak slouží tato budova jako nabídka žijícím a na počest zemřelých
Přihláste se k odběru novinek
Přihláste se k odběru novinek
Sdílejte článek se svými přáteli
Tweet
Bytový komplex v Innsbrucku si hraje s výškami i designem fasád
Hustota zástavby i výška budov se mění od kraje ke středu pozemku
Ve svém návrhu, který zástavbu zhušťuje směrem do středu, architekti navrhli různé výšky a typy domů s cílem optimálně využít místo a vytvořit v bloku domů pestré a atraktivní prostředí. Podobně jako se ke středu zahušťuje zástavba, mění se i výška budov. Podél hranic pozemku umístili autoři projektu pěti až sedmipatrové bytové bloky, uprostřed pozemku je pak nejvyšší devítiposchoďový věžák a spolu s ním několik menších budov. Budovy jsou vždy spojeny po dvou, mají přístup ze společného schodiště, a kromě toho jsou propojeny spojovacími prvky, které jsou po celé výšce poschodí proskleny. Díky rozmanitému uspořádání jednotlivých staveb vznikly prostory a úzké průchody s různorodým charakterem.
Hravé uspořádání budov pokračuje v živém a rozmanitém designu fasád
I díky tomu je každý ze zdejších domů něčím výjimečný. Okna různých velikostí, tvarů (kulatá, obdélníková a čtvercová) a uspořádání (kombinace do svislých a vodorovných pásů nebo velkých okenních polí), balkonová zábradlí z děrovaného betonu nebo černého děrovaného plechu dodávají fasádám s náhodně texturovanou hrubou omítkou (StoSignature Rough 40) nápadný a originální vzhled.
Drsný povrch s hrubým zrnem dodává fasádě jemnou hloubku
Základem fasád všech zdejších domů je organická hrubozrná modelační omítka Stolit Effect s drsnou nesměrovou texturou. Měnící se výskyt a intenzita světla vytváří u takto upravené kreativní omítky StoSignature efekty světla a stínů. Použitá textura oživuje jinak nenápadný povrch fasády a mění jej v umělecký motiv.
Informace o projektu:
Investor: Weinberg Bauträger & Projektentwicklungs GmbH, Innsbruck, Rakousko
Architekt: Wiesflecker-architekten, Innsbruck
Místo: Fürstenweg 49, Innsbruck
Kompetence firmy Sto:
- zateplovací fasádní systém (StoTherm Vario),
- modelační omítka Stolit Effect s náhodně texturovanou vrchní omítkou (StoSignature Rough 40)
Realizační firma: HAGA Bau- und Putz, Tulfes
Fotografie: Christian Schellander, Villach