
Výčnělky v prostoru pro soukromí
S cílem odstínit bytový dům od ulice využili architekti dokonale výhody pozemku: přízemí je zapuštěno do svahu a čtyři obytná nadzemní patra jsou jemně odsunuta směrem dozadu. Budova je přístupná přes nádvoří, vytvořené v erodovaném terénu. Teplá červená v horních patrech je zvýrazněna betonovou šedí přízemí bytového domu.
Obrysy inspirované projektily
Velkoplošné zasklení od podlahy ke stropu a šedé římsy zvýrazňují stropy a zdůrazňují uspořádání obálky budovy patro po patře. Zatímco obývací a jídelní prostory jsou orientovány na jihozápad směrem do ulice, ložnice a koupelny jsou na klidnější straně. Díky chytře uspořádaným výčnělkům a výklenkům nejsou vystaveny slunečnímu světlu z více stran pouze byty na okrajích domu.
Konkrétně prostřední byt těží z neobvyklé geometrie a přijímá denní světlo ze dvou stran. Promyšlené uspořádání navíc chrání jak velké balkony, tak zasklené lodžie před pohledy ze sousedních bytů. V podkroví navrhli architekti dva větší byty, lemované dlouhými postranními střešními terasami.
Přihláste se k odběru novinek
Přihláste se k odběru novinek
Sdílejte článek se svými přáteli
Tweet
Bytový komplex v Innsbrucku si hraje s výškami i designem fasád
Hustota zástavby i výška budov se mění od kraje ke středu pozemku
Ve svém návrhu, který zástavbu zhušťuje směrem do středu, architekti navrhli různé výšky a typy domů s cílem optimálně využít místo a vytvořit v bloku domů pestré a atraktivní prostředí. Podobně jako se ke středu zahušťuje zástavba, mění se i výška budov. Podél hranic pozemku umístili autoři projektu pěti až sedmipatrové bytové bloky, uprostřed pozemku je pak nejvyšší devítiposchoďový věžák a spolu s ním několik menších budov. Budovy jsou vždy spojeny po dvou, mají přístup ze společného schodiště, a kromě toho jsou propojeny spojovacími prvky, které jsou po celé výšce poschodí proskleny. Díky rozmanitému uspořádání jednotlivých staveb vznikly prostory a úzké průchody s různorodým charakterem.
Hravé uspořádání budov pokračuje v živém a rozmanitém designu fasád
I díky tomu je každý ze zdejších domů něčím výjimečný. Okna různých velikostí, tvarů (kulatá, obdélníková a čtvercová) a uspořádání (kombinace do svislých a vodorovných pásů nebo velkých okenních polí), balkonová zábradlí z děrovaného betonu nebo černého děrovaného plechu dodávají fasádám s náhodně texturovanou hrubou omítkou (StoSignature Rough 40) nápadný a originální vzhled.
Drsný povrch s hrubým zrnem dodává fasádě jemnou hloubku
Základem fasád všech zdejších domů je organická hrubozrná modelační omítka Stolit Effect s drsnou nesměrovou texturou. Měnící se výskyt a intenzita světla vytváří u takto upravené kreativní omítky StoSignature efekty světla a stínů. Použitá textura oživuje jinak nenápadný povrch fasády a mění jej v umělecký motiv.
Informace o projektu:
Investor: Weinberg Bauträger & Projektentwicklungs GmbH, Innsbruck, Rakousko
Architekt: Wiesflecker-architekten, Innsbruck
Místo: Fürstenweg 49, Innsbruck
Kompetence firmy Sto:
- zateplovací fasádní systém (StoTherm Vario),
- modelační omítka Stolit Effect s náhodně texturovanou vrchní omítkou (StoSignature Rough 40)
Realizační firma: HAGA Bau- und Putz, Tulfes
Fotografie: Christian Schellander, Villach