
Vršovický dům s apsidou prošel zdařilou rekonstrukcí
Přesun schodiště z apsidy do středu domu dal domu novou podobu
Apsida se stala nedílnou součástí obytné plochy - v přízemí jako budoár v nejtěsnějším kontaktu se zahradou, ve 2. NP je v ní prostorná koupelna, na kterou uvnitř dispozice nebylo místo, a v posledním třetím nadzemním podlaží umožnila vytvořit atraktivní pokojík pro vnuka. Využitím apsidy pro život se dům dostal do intenzivního kontaktu se zahradou, který je podpořen také novými francouzskými okny z pokojů v základním těle domu.
Přízemní obytná kuchyně s výstupem na dvoreček je průchozí a společná, zbývající dvě podlaží disponují možností nezávislého provozu, což vyplynulo ze zpřesněných požadavků (proto dvě ramena schodiště, nikoliv jednoramenná „obíhačka“). Pod a nad přímými rameny schodištěm jsou na střídačku umístěny úložné prostory a menší koupelny / WC. Veškerá technologie včetně domovního vysavače a větší zásoby potravin se nachází v suterénu. Ten se nachází pouze pod částí domu a je přístupný poklopem ze dvora. Přízemí je od sklepa a od terénu odděleno provětrávanou konstrukcí podlahy, která slouží jako perfektní hydroizolace.
Kompletní obnovu vyžadovala také uliční a dvorní část fasády
Autorka projektu vycházela při úpravě fasády z nálezu v archivu, kde byla stopa po nařízení odstranění odpadávajících štuků. Jejich podoba se však nedochovala a týmu z atelieru BY architects zůstala „na krku“ toho času již také odpadávající břízolitová omítka s bordó pruhem. Při rekonstrukci kompletně zachovali figuru původních okenních otvorů, která opatřili prvotřídními špaletovými okny. Rozloučili se s luxfery z doby socialistické přestavby nad vstupem a do průčelí vložili kompaktní objekt vstupních dveří a křídlo s nadsvětlíkem.
Plastické prvky, omítky a barvy Sto daly domu finální tvář
Uliční fasáda je členěna na sokl vstupního podlaží, který je obložen frézovanými plastickými deskami StoDeco (desky s profilovanými drážkami), opatřenými finálním nátěrem. Nad soklem je uliční fasáda tvořena dvěma vrstvami omítek v odstínu 16285 z kolekce Sto Architectural Colours (AC), která rozšiřuje standardní systém StoColor s jeho 800 nuancemi o dalších 300 minerálních odstínů.
Díky jejich minerálním a mimořádně světlostálým pigmentům se tyto barvy chlubí světlostálostí třídy A1 (podle Fb kódu). První vrstva uliční fasády 2.NP je z vrchní omítky StoSilco K 1,5, na ni byla nanesena druhá vrstva z finální modelační omítky StoSilco MP. Silikonově pryskyřičná vrchní omítka StoSilco K 1,5 tvoří i povrch dvorní části fasády.
Objekt: rekonstrukce rodinného domu, Praha-Vršovice
Klient: soukromá osoba
Architekt: Markéta Zdebská, BY architects, spol. s r.o. spolupráce Marek Žáček, Jana Horecká
Realizace: 2016
Kompetence Sto:
- plastické prvky StoDeco (sokl uliční části fasády)
- silikonově pryskyřičná vrchní omítka StoSilco® K
- silikonově pryskyřičná finální modelační omítka StoSilco® MP
Foto: Alexandra Timpow - Alex Shoots Buildings
Přihláste se k odběru novinek
Prihlásiť sa k newsletteruPřihláste se k odběru novinek
Přihlásit se k newsletteruSdílejte článek se svými přáteli
Tweet
Kreativní omítky StoSignature na fasádě šlapanického Domu v parku Riegrova
Investorem nového objektu bylo město Šlapanice, které si pro výstavbu vybralo stavební firmu 3V & H, s. r. o. z Uherského Brodu. Původně měla být výstavba zahájena už v září 2019, ale až na podzim 2020 po skončení tradičních Šlapanických slavností byl zbourán stávající altán, aby se uvolnilo staveniště pro stavbu nového moderního hudebního altánu. Dále bylo zbouráno i původní bistro a na jeho místě se začala stavět nová multifunkční budova s knihovnou pro děti i dospělé, přednáškovým sálem, kavárnou a restaurací včetně terasy. V březnu 2021 byl dokončen nový altán a upraveny stávající plochy v jeho nejbližším okolí. Městská knihovna a s ní i celý objekt Domu v parku Riegrova pak byl slavnostně otevřen 6. listopadu 2021.
Městský park ve Šlapanicích i nový Dům v parku jsou přirozeným centrem společenského života a místem setkávání
Nová budova, postavená podle návrhu týmu architektů a projektantů architektonické kanceláře Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka není okázalá a svým jednoduchým tvaroslovím odpovídá budovám v podzámčí. Navržený nový objekt je proveden ze dvou částí. V jedné z nich, kolmé k ulici Riegrova je umístěna restaurace. Tento blok obsahuje kromě nezbytného zázemí také veřejné toalety. Náplní druhé části, která je kolmá na blok restaurace je městská knihovna. Hlavním těžištěm dispozičního „kříže“ v průniku obou hmot je víceúčelový prostor pro setkávání. Flexibilně jej lze propojit bud’ s restaurací, nebo s prostorem knihovny, ale může být také využit samostatně. Elevace sálu navazuje na stávající terén a volně přechází do pobytových teras v exteriéru.
Fasádám dominuje omítka, dřevěný obklad, sklo, kov a keramická krytina
Fasádu tvoří kontaktní zateplovací systém StoTherm Vario a na povrchovou úpravu byl použit systém kreativních omítek StoSignature imitujících beton. Realizaci budovy měla na starost uherskobrodská firma 3VaH, ale finální povrchy fasády dělala osvědčená a zkušená firma Oldřich Srcháček ze Zlína. Podle Martina Kadlce z firmy Sto měla budova několik specifických detailů, jako např. zešikmení ostění a zlom ve štítové stěně. „Důležité bylo také správně zvolit detail napojení na dřevěné obložení. V soklové části je použita hydroizolační stěrková hmota StoFlexyl, takže omítky mohly být staženy až k terénu. Celá akce probíhala v komplikované době, kdy se dlouho čekalo na materiály, výbornou koordinací se stavbou se však podařilo dokončit fasády včas a v bezvadném stavu.“
Informace o projektu:
Objekt: Kavárna, restaurace a městská knihovna Dům v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s týmem spoluautorů
Realizace:
- generální dodavatel 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
- fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín
Kompetence Sto:
- fasádní systém StoTherm Vario,
- omítky StoSignature se vzhledem betonu,
- na soklu organická stěrková hmota pro hydroizolaci a ochranu před vlhkostí StoFlexyl