Rodinný dům Casa Patxaran ve Villanueva de Villaescusa ve standardu Pasiv Plus

Rodinný dům Casa Patxaran ve Villanueva de Villaescusa ve standardu Pasiv Plus

Autor: stoadministrator
28. 10. 2021
Architektka Ana Perojo Sierra navrhla rodinný dům Casa Patxaran ve španělské obci Villanueva de Villaescusa (v provincii Kantábrie na severu Španělska) jako pasivní dům plus a vytvořila tak budovu, která hledá rovnováhu mezi ekologickou, ekonomickou a sociální udržitelností, a přitom klade velký důraz na zdraví a pohodlí jeho obyvatel, stejně jako na nízkou zátěž pro životní prostředí. Díky kompaktnímu objemu a uspořádání a velikosti otvorů jsou energetické ztráty domu minimalizovány v souladu s výchozím předpokladem projektu: „nejlepší energie je ta, která se nespotřebuje“.

Architektka Ana Peroja Sierra interpretovala klasickou typologii rodinného domu Casa Patxaran s užitnou plochou 145 m2 moderním způsobem v racionální a střízlivé koncepci. Velkou váhu přitom kladla na co největší komfort uživatelů, který by byl provázen co nejnižší ekologickou zátěží. Aby toho dosáhla, optimalizovala úpravu a technické dispozice budovy: regulovaná ventilace, správné osvětlení, využití obnovitelných energií a promyšlený výběr použitých materiálů snižují nejen spotřebu elektřiny, ale i emise CO2. Právě při výběru materiálů byl kladen velký důraz na to, jaké dopady má jejich výroba na životní prostředí, důležitá byla i blízkost zdrojů, vznikající odpadní produkty, rychlost montáže, fyzikální chování materiálů a také životnost, údržba a možnost recyklace. Kromě vybetonované základové desky byla celá zbývající struktura realizována z CLT panelů – masivních dřevěných desek, které se skládají z řeziva, které je lepeno křížem a ve vrstvách. Architektka se rozhodla pro dřevo mimo jiné i kvůli jeho mimořádným izolačním vlastnostem, protipožární ochraně a flexibilnosti, ale také protože se velmi dobře přizpůsobuje měnícímu se klimatu a povětrnostním vlivům.

 

Vynikající výsledky Blower-door testu i díky armovací tkanině Stoguard Mesh

Dokonalou vzduchotěsnost a neprůvzdušnost obálky budovy n50 prokázal i Blower-door test s výsledkem 0,2-1/hod.. Parotěsná membrána a 100% bariéra proti infiltraci vzduchu se samolepící armovací tkaninou StoGuard Mesh i na tomto domě potvrdila, že je zárukou vytvoření bezpečné a dokonale vzduchotěsné ochranné vrstvy. Nízký je i součinitel prostupu tepla (0,139 W/(m²K) fasády s odolným fasádním zateplovacím systémem StoTherm Classic. Měrná roční potřeba tepla na vytápění domu ve španělské Kantábrii je pouhých 8 kWh/(m2a) a celková potřeba primární energie spojená s provozem budovy je 45 kWh/(m2a).

Investor: M. Aranzazu Sanz Barreiro & F. Javier Casas Reinares

Architekt: Ana Perojo Sierra, Santander, Cantabria,

Místo: Villanueva de Villaescusa

Kompetence firmy Sto:

Zateplovací fasádní systém StoTherm Classic, bariéra proti vzduchu a vlhkosti StoGuard

Realizace: Construcciones Sorribero, Renedo de Piélagos

Foto: Julen Esnal, Barcelona

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli