,,Plast to Be" v Lyonu

,,Plast to Be" v Lyonu

Autor: stoadministrator
28. 10. 2021
V Lyonu vytvořili architekti z kanceláře Patriarche neobvyklou kancelářskou budovu se školícími a výstavními prostory, jejíž výrazná fasáda vyzařuje určitou lehkost. Průběžné pásy z omítkových a skleněných ploch udávají ráz novostavbě a mají svým plynulým tvarem připomínat v přeneseném smyslu umělou hmotu.

Podle návrhu francouzské architektonické kanceláře Patriarche vznikla na jihovýchodě Lyonu novostavba pro Svaz francouzských výrobců umělých hmot. Stavba spojuje na jednom místě různá

oddělení a zároveň měla zprostředkovávat atraktivitu plastových výrobků. Budova koncipovaná jako campus, který je možné rozšiřovat, zahrnuje jak kanceláře a školící prostory, tak i knihovnu materiálů a výstavní prostory. Třípatrová budova optimálně využívá ostře se sbíhající stavební pozemek. Fasády organicky tvarované stavby charakterizují pásy, které jsou horizontálně umístěné nad sebou a oddělené širokými skleněnými pásy – plynulá hra tvarů, která znázorňuje v přeneseném smyslu flexibilitu a rozmanitost umělé hmoty. Přečnívající první patro vytváří v přízemí chráněný vstupní prostor a na třetím patře pohostinnou střešní terasu. Centrálně položené atrium spojuje dohromady jednotlivá poschodí a funkce: sahá ze vstupního a výstavního prostoru až do horních poschodí, v nichž se střídají kanceláře s prostory pro neformální setkávání. Princip fasády s organicky probíhajícími pásy pokračuje I v interiéru.

 

100% využité přednosti fasádního systému StoVentec R

Ve dvou patrech lyonské budovy se střídají fasádní pásy oděné do světle šedé metalizující omítky, nanesené na předsazené provětrávané fasádě StoVentec R a upravené metalizujícím nátěrem StoColor Metallic. Systém StoVentec tak i na této stavbě potvrdil široké pole možností a příležitostí, které poskytuje v oblasti svobody fasádního designu: téměř žádný jiný systém nenabízí takovou svobodu při navrhování odvětrávaných fasád s povrchem tvořeným omítkou, jako StoVentec R. Můžete si vybrat, zda chcete mít hladkou nebo hrubou texturu omítky, matné nebo lesklé povrchy, stejně jako individuální barvy. Dají se s ním vytvořit jedinečné textury – od jemné po hrubé, lineární a grafické textury. Různé materiály od roztírané omítky až po omítky s individuální texturou s různými velikostmi zrn pro nové kombinace a techniky. A StoVentec R má ještě další přednost: s jeho flexibilní nosnou deskou je vhodný pro zaoblené či zakřivené fasády. Jak ukazuje budova Svazu francouzských výrobců umělých hmot, architekti z lyonské kanceláře Patriarche přednosti tohoto systému maximálně využili.

Investor: Allize-Plasturgie, Lyon

Architekt: Patriarche, Lyon

Místo: Boulevard Edmond Michelet, Lyon

Kompetence firmy Sto:

předsazená provětrávaná fasáda (StoVentec R),

fasádní omítka (Stolit MP), barva s metalickým efektem (StoColor Metallic)

Realizační firma: Reppelin entreprise, Chassieu

Fotografie: Manuel Panaget

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli