Istanbulské muzeum současného umění Arter museum je vibrující kulturní hub

Istanbulské muzeum současného umění Arter museum je vibrující kulturní hub

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Investorem muzea současného umění Arter museum v Istanbulu je turecká filantropická nadace Vehbi Koç Foundation, autorem návrhu je britská architektonická kancelář Grimshaw, která již v roce 2012 uspěla svým projektem v mezinárodní soutěži. Pod vedením architektů spolu s multioborovým týmem vznikla mnohovrstevná, dynamická a otevřená budova, která od září 2019 funguje jako živé kulturní centrum pro moderní umění ve všech jeho formách a disciplínách.

Nadace Vehbi Koç Foundation je jednou z největších nevládních charitativních organizací v Turecku. V roce 1969 ji založil turecký podnikatel a filantrop Vehbi Koç a nadace je aktivní v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a kultury. Kirsten Lees, vedoucí partnerka londýnského studia Grimshaw před otevřením muzea řekla: „Složitá a sofistikovaná vize nadace pro hlavní uměleckou destinaci v Istanbulu byla pro nás vzrušující výzvou. Tvrdě jsme pracovali na vytvoření muzea, které bude intrikovat, vyzývat k průzkumu a poskytovat všem vícevrstvé příležitosti objevit, užít si a prohloubit své zapojení do současného umění.“

 

Arter museum v Istanbulu propojuje umělce a publikum a ztělesňuje sociální odpovědnost investora Koncepce vychází z transparentnosti a fluidity. Díky tomu vznikla komplexní budova s flexibilními veřejnými prostorami a pečlivě umístěnými panoramatickými okny, které muzeum otevírají směrem do ulice a opticky ho propojují s městem. Třípatrová vstupní galerie v centru stavby fyzicky propojuje ulici a nedaleký park na zadní straně budovy. Široká paleta do sebe zasahujících prostor, které mají často různé výšky, vytváří mnohé možnosti pro nové synergie mezi různými uměleckými formami.  Prostorový program doplňují dva mnohostranně využitelné sály pro různé akce, knihovna, obchůdky, místnosti s občerstvením a také různé výukové prostory.

 

Moderní interpretace tradičních forem a detailů ukotvuje budovu ve městě a zároveň zachycuje nově získané sebevědomí této čtvrti

Plášť z konvexních a konkávních kosodélníkových 3D panelů vytváří proměnlivé obrazy světla a stínu v závislosti na dopadu světla a nabízí tak krásnou a moderní interpretaci historických mozaikových fasád Istanbulu.

 

Akustika, zateplení a vnější a vnitřní omítky v rukou špičkových produktů Sto

O dokonalou akustiku a vzhled muzea se postaral bezespárý akustický stropní systém StoSilent Distance, se kterým je možné bez dilatační spáry vytvořit plochu až do 200 m2 nebo s délkou strany 20 m. Systém dovoluje široké možnosti povrchových úprav, všechny desky systému se navíc vyznačují nízkou hmotností, vysokou tuhostí a minimální dilatací vlivem vlhkosti a teploty. Velké formáty snižují počet styčných spár, do podhledu se dají také snadno integrovat osvětlovací tělesa, ventilátory nebo skryté reproduktory. Na fasádě je mimořádně odolný zateplovací fasádní systém StoTherm Classic, omítky Sto zdobí také stěny muzea a jeho fasádu.

Informace o projektu:
Objekt:
Muzeum současného umění Arter museum, Istanbul, Turecko
Investor: Vehbi Koç Foundation, Istanbul
Architekti: architektonická kancelář Grimshaw, Londýn, Velká Británie
Realizace: 2019
Fotografie: Cemal Emden, Istanbul
Kompetence Sto:

  • bezespárý akustický stropní systém (StoSilent Distance),
  • interiérová omítka (StoDecolit MP),
  • zateplovací fasádní systém (StoTherm Classic),
  • fasádní omítka (Stolit K1.0)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli