Cihly, omítka a dřevo na fasádě nově rekonstruované Základní školy v Novém Hrozenkově

Cihly, omítka a dřevo na fasádě nově rekonstruované Základní školy v Novém Hrozenkově

Autor: stoadministrator
3. 5. 2022
Do stavby nové tělocvičny pro základní školu se v Novém Hrozenkově pustili v roce 2020. Společně s výstavbou nové tělocvičny probíhala rekonstrukce původní školní budovy z roku 1929. V jejím rámci došlo kromě jiného k výměně topení, oken a vstupních dveří, nová je také vzduchotechnika. Posledním krokem bylo zateplení a nová fasáda nejen hlavní budovy školy, ale i čtyř bytů, které jsou ke škole připojené. Sportovní hala bude sloužit jako tělocvična ZŠ, ale také k pronájmu pro širokou veřejnost. Rekonstrukce pláště hlavní budovy Základní školy v Novém Hrozenkově a novostavba sportovní haly byly dokončeny v červenci 2021. Na nové fasádě základní školy se uplatnil zateplovací systém StoTherm, vnější tvář rekonstruované školy tvoří kombinace omítky, dřeva a cihlového obkladu StoBrick.

Základem nové fasády je zateplovací systém StoTherm Vario s cihlovým obkladem StoBrick.
Základem nové fasády je zateplovací systém StoTherm Vario s cihlovým obkladem StoBrick.

Cílem architektů bylo přinést do obce současnou architekturu, která sem zapadne, ale také přinese něco nového a neotřelého

Malý městys Nový Hrozenkov se nachází v údolí Vsetínské Bečvy, která se line od Velkých Karlovic valašskou krajinou. Realizaci fasády základní školy realizovala vsetínská firma TESP Contract s. r.o. podle návrhu brněnských architektů Janici Šipulové a Martina Sládka z ateliéru Consequence forma s.r.o.. Hlavním konceptem bylo vyzdvihnout potenciál venkovské krajiny a vhodně vyřešit napojení na stávající objekty a zahradu.

Základem nové fasády je zateplovací systém StoTherm Vario

Ten je díky kombinaci izolačních desek z polystyrénu a minerální armovací hmotě s armovací síťovinou jako výztužnou vrstvo natolik variabilní, že je s ním možné realizovat jak individuální omítané fasády s kreativními omítkami StoSignature, tak obklady s fasádními prvky StoDeco, klinkerovým obkladem StoBrick nebo přírodním kamenem. Použitá silikonově pryskyřičná omítka StoSilco K má dlouhou životnost, výbornou paropropustnost a odolnost proti povětrnostním vlivům. Její světlý odstín na fasádě vytváří jemný kontrast k dřevěnému obkladu a cihlovým páskům StoBrick.

 

Finální podobu nové fasádě dotvořilo i důmyslné řešení pro zapuštění žaluziových kastlíků pomocí nosných desek StoPutzträgerplatte v kombinaci s vertikální vazbou klínových obkladů StoBrick.
Finální podobu nové fasádě dotvořilo i důmyslné řešení pro zapuštění žaluziových kastlíků pomocí nosných desek StoPutzträgerplatte v kombinaci s vertikální vazbou klínových obkladů StoBrick.

Klíčem k úspěchu nové fasády bylo zpracování detailů

Zodpovědnou osobou za Sto byl u této realizace obchodně technický poradce Martin Kadlc, podle kterého bylo náročné zejména zpracování detailů kolem okenních parapetů a v nadpraží, finální podobu ovlivnilo i řešení skrytých venkovních žaluzií pomocí nosných desek StoPutzträgerplatte. „Složitá fasáda základní školy je tvořena zapuštěnými pilíři, které byly obkládány cihlovými pásky StoBrick. Ty byly instalovány na náš kontaktní zateplovací systém StoTherm Vario. Tato kombinace kvalitního zateplení a kreativního vzhledu fasády uvolnila ruce architektům, investorovi přinesla maximální účinnost a ve srovnání s klasickým cihlovým obkladem i větší rychlost a nižší náklady. Při renovaci z klinkerových cihel StoBrick totiž není nutné provádět dodatečná konstrukční opatření. Celá stavba měla být dokončena podle plánu v srpnu loňského roku, realizační firmě se však podařilo nejen termín dodržet, ale předat dílo dokonce o měsíc dříve.“ říká Martin Kadlc.

Informace o projektu:

Objekt: Rekonstrukce základní školy a novostavba sportovní haly v Novém Hrozenkové
Investor: Městys Nový Hrozenkov
Architekti: Consequence forma s.r.o., Brno
Realizace fasády: TESP Contract s.r.o., Vsetín
Fotografie: Tomáš Malý
Kompetence Sto:

  • StoTherm Vario,
  • omítka StoSilco K 1,5,
  • klinkerový obklad StoBrick

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli