Zlínský rodinný dům proměnil díky práci architektů nevýhodu v přednost

Zlínský rodinný dům proměnil díky práci architektů nevýhodu v přednost

Autor: stoadministrator
6. 7. 2021
Manželský pár ze Zlína si pro stavbu svého rodinného domu vybral pozemek, který se objektivně pro stavbu domu vůbec nehodil. „Rozlousknutí tohoto oříšku“ našli u architekta Pavla Mudříka a jeho spolupracovníků Petra Juráně a Mariana Lance.

„Stavebník chtěl jasný, moderní a komfortní dům, jenž umožní seberealizaci všech členů rozrůstající se rodiny a jenž bude jejím zázemím a hlavním soukromím. K tomuto záměru si vybral severovýchodně svažitý, rozložitý pozemek na okraji Zlína, v těsné blízkosti lesa.“ popisuje zadání architekt Pavel Mudřík.

 

Řešením se stal originální projekt, který situoval stavbu napříč pozemkem

Tím vzniklo chráněné klidné místo, ideální pro relaxaci, které je z jedné strany chráněno svahem a z druhé strany samotným domem. „Nevýhodná orientace i tvar pozemku, současně se silným požadavkem na vytvoření klidného a intimního venkovního prostoru, definovaly objemovou strukturu domu do horizontální, příčně transparentní hmoty, položené napříč pozemkem po vrstevnici. Byl tak vytvořen pobytový, klidný prostor, sevřený mezi svah a vlastní dům, využívající přítomnosti lesa, stejně jako výhledy do údolí přes transparentní, skleněné tělo domu.“ říká Pavel Mudřík. Dispozice je pak již lineárně uspořádána tak, aby tyto kvality, pokud možno, sdílelo nejvíce obytných prostor, a aby dům přes svou rozložitost do místa zapadl. Bylo nutné mnoho prostoru posadit pod terén. Střecha hlavního, obytného podlaží je koncipována jako zelená plocha, volně navazující a přecházející z okolního svahu.

 

Interiér je vybaven v souladu s výrazem exteriéru

V domě jsou použity precizně zpracované materiály, jako jsou cedrové a teakové dřevo, kámen, čiré, často i ohýbané skleněné plochy, lité teraco s carrarským kamenivem a bílé jemné hladké omítky. Důraz byl kladen i na akustiku a světelnost vnitřního prostoru. Za výsledkem je vidět neúnavná energie stavebníka i pochopení pro důslednost architekta.

 

Dům je postaven v souladu s přírodou, která je i zdrojem inspirace

Energetickou bilanci domu pomáhají zajišťovat kontaktní zateplovací systémy StoTherm Classic a „slim” systém StoTherm Resol s izolací na bázi desek z fenolické pěny. Na blízkost lesa a riziko zvýšené vlhkosti zareagovali architekti volbou fasádních barev StoColor Lotusan® s technologií Lotos-Efekt®. Tyto barvy chrání fasády bez nutnosti použití biocidů a jejich samočisticí schopnost zaručuje aktivní a regulující ochranu proti povětrnostním vlivům, která chrání fasádu domu před řasami a plísněmi. Podobně jako u květu lotosu udržuje jejich mikrotexturovaný povrch extrémně malou kontaktní plochu pro zachycení nečistoty a vody. Díky hydrofobnímu složení povrchu stékají kapky deště okamžitě, a přitom na sebe nabalí volně připojené částice nečistot.

Informace o projektu:
Objekt:
rodinný dům na Růmech, Zlín
Investor: soukromá osoba
Architekti: Ing. arch. Pavel Mudřík, spolupracovníci: Ing. arch. Petr Juráň, Ing. arch. Marian Lanc   
Doba realizace: 2008-2016
Fotografie:  Ing. arch. Pavel Mudřík
Kompetence Sto: kontaktní zateplovací systémy StoTherm Classic a StoTherm Resol, fasádní barvy StoColor Lotusan G, vrchní organická omítka Stolit

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli