Zlínský rodinný dům proměnil díky práci architektů nevýhodu v přednost

Zlínský rodinný dům proměnil díky práci architektů nevýhodu v přednost

Autor: stoadministrator
6. 7. 2021
Manželský pár ze Zlína si pro stavbu svého rodinného domu vybral pozemek, který se objektivně pro stavbu domu vůbec nehodil. „Rozlousknutí tohoto oříšku“ našli u architekta Pavla Mudříka a jeho spolupracovníků Petra Juráně a Mariana Lance.

„Stavebník chtěl jasný, moderní a komfortní dům, jenž umožní seberealizaci všech členů rozrůstající se rodiny a jenž bude jejím zázemím a hlavním soukromím. K tomuto záměru si vybral severovýchodně svažitý, rozložitý pozemek na okraji Zlína, v těsné blízkosti lesa.“ popisuje zadání architekt Pavel Mudřík.

 

Řešením se stal originální projekt, který situoval stavbu napříč pozemkem

Tím vzniklo chráněné klidné místo, ideální pro relaxaci, které je z jedné strany chráněno svahem a z druhé strany samotným domem. „Nevýhodná orientace i tvar pozemku, současně se silným požadavkem na vytvoření klidného a intimního venkovního prostoru, definovaly objemovou strukturu domu do horizontální, příčně transparentní hmoty, položené napříč pozemkem po vrstevnici. Byl tak vytvořen pobytový, klidný prostor, sevřený mezi svah a vlastní dům, využívající přítomnosti lesa, stejně jako výhledy do údolí přes transparentní, skleněné tělo domu.“ říká Pavel Mudřík. Dispozice je pak již lineárně uspořádána tak, aby tyto kvality, pokud možno, sdílelo nejvíce obytných prostor, a aby dům přes svou rozložitost do místa zapadl. Bylo nutné mnoho prostoru posadit pod terén. Střecha hlavního, obytného podlaží je koncipována jako zelená plocha, volně navazující a přecházející z okolního svahu.

 

Interiér je vybaven v souladu s výrazem exteriéru

V domě jsou použity precizně zpracované materiály, jako jsou cedrové a teakové dřevo, kámen, čiré, často i ohýbané skleněné plochy, lité teraco s carrarským kamenivem a bílé jemné hladké omítky. Důraz byl kladen i na akustiku a světelnost vnitřního prostoru. Za výsledkem je vidět neúnavná energie stavebníka i pochopení pro důslednost architekta.

 

Dům je postaven v souladu s přírodou, která je i zdrojem inspirace

Energetickou bilanci domu pomáhají zajišťovat kontaktní zateplovací systémy StoTherm Classic a „slim” systém StoTherm Resol s izolací na bázi desek z fenolické pěny. Na blízkost lesa a riziko zvýšené vlhkosti zareagovali architekti volbou fasádních barev StoColor Lotusan® s technologií Lotos-Efekt®. Tyto barvy chrání fasády bez nutnosti použití biocidů a jejich samočisticí schopnost zaručuje aktivní a regulující ochranu proti povětrnostním vlivům, která chrání fasádu domu před řasami a plísněmi. Podobně jako u květu lotosu udržuje jejich mikrotexturovaný povrch extrémně malou kontaktní plochu pro zachycení nečistoty a vody. Díky hydrofobnímu složení povrchu stékají kapky deště okamžitě, a přitom na sebe nabalí volně připojené částice nečistot.

Informace o projektu:
Objekt:
rodinný dům na Růmech, Zlín
Investor: soukromá osoba
Architekti: Ing. arch. Pavel Mudřík, spolupracovníci: Ing. arch. Petr Juráň, Ing. arch. Marian Lanc   
Doba realizace: 2008-2016
Fotografie:  Ing. arch. Pavel Mudřík
Kompetence Sto: kontaktní zateplovací systémy StoTherm Classic a StoTherm Resol, fasádní barvy StoColor Lotusan G, vrchní organická omítka Stolit

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Lité podlahy StoCretec v bratislavském showroomu MTBIKER

Autor: stoadministrator
20. 9. 2021
Největší slovenský cyklistický portál a e-shop otevřel pro bratislavské zákazníky showroom a výdejní místo v prostorách známé Pradiarne 1900 na Svätoplukově ulici v Bratislavě. V interiéru od architektů VAUarchitects (Ľudovít Vitko, Silvia Vitková) jsou na podlahách a schodech použité odolné nátěry, povrchové úpravy a laky StoCretec. Jejich realizaci zajistili podlaháři z firmy PROFLOOR s.r.o.

MTBIKER je jedním z prvních nájemců v zrekonstruovaných prostorách národní kulturní památky v areálu bývalé Cvernovky

Rekonstrukce Pradiarne probíhala podle návrhu ateliéru BOUDA Masár architekti, koncept interiéru společných prostor zpracoval ateliér Chybík + KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS. Mezi klíčové prvky návrhu společných prostor patří znovuotevření původní halové dispozice s nevšedním systémem litinových sloupů. Architekti Ludvík Vitko a Silvia Vitková se při návrhu interiéru pro novou provozovnu zaměřili na přiměřenost výrazových prvků, které nechávají vyniknout kontext prostoru industriální památky a precizní výběr produktů prodejce.

 

Showroom je součástí původně otevřeného halového prostoru v přízemí

a přístupný je z ulice a hlavní lobby budovy. Zóna mezi vstupy je v maximální míře ponechána prodejně, na kterou přímo navazuje servis kol. Interiér je zaměřen na prezentaci užšího, výběrového sortimentu. Návštěvník dostává dostatek prostoru a volnosti pro vnímání vybraných produktů, inspiraci a v případě potřeby přímou konzultaci se servisními techniky. Showroom a servis na přízemí doplňuje díky vysokému stropu mezipatro, určené přednostně pro zaměstnance prodejny.

 

Koncept interiéru měl za cíl nechat vyniknout to, co vyniknout má – výběrové produkty prodejce a cenný kontext industriální památky

Architekti Ľudovít Vitko a Silvia Vitková z VAUarcitects kladli v showroomu MTBIKER důraz na přiměřenost výrazových prvků se snahou nepotlačit stavební podstatu a charakter prostoru, který dělily jen v provozně nejnutnějších místech. Materiály a barvy vybírali s ohledem na funkčnost, prostorový kontext, identitu značky a akcentaci samotných produktů. Monochromatická paleta nových materiálů nechává vyniknout kontext obnoveného prostoru a soustřeďuje pozornost na prezentované produkty. Světlešedá konstrukce mezaninu a navazující nábytkové prvky odpovídají barevnosti soklové části obnovených litinových sloupů.

 

Podlahové povrchy StoCretec na bázi polyuretanu nebo epoxidové pryskyřice v službách architektů

Jsou odolné a příjemné na pohled, komponenty systémů StoCretec jsou i v tomto showroomu navzájem sladěné a zahrnují celou paletu výrobků – od základu přes vlastní povrch až po přelakování. Na podlaze showroomu je použit EP podkladový nátěr StoPox GH 205, který má velmi dobrou přilnavost a je testován na odolnost vůči odtržení a vytváření bublin při vzlínající vlhkosti. Na tento nátěr je aplikována odolná a vazce-elastická PUR povrchová úprava StoPur IB 500. Krycí vrstvu tvoří PUR uzavírací nátěr StoPur WV 200, určený pro barevné uzavírací nátěry na polyuretanové podlahové povrchové úpravy.

INFORMACE O PROJEKTU:
Investor:
MTBIKER.shop s.r.o.
Místo: Bratislava
Architekti: VAUarchitects - Ľudovít Vitko, Silvia Vitková
Realizace: Profloor, s.r.o.
Fotografie:  VAUarchitects - Ľudovít Vitko, Silvia Vitková
Použité řešení Sto:

  • Podlaha showroomu – EP podkladový nátěr StoPox GH 205, PUR povrchová úprava StoPur IB 500, PUR uzavírací nátěr StoPur WV 200,
  • Ocelové schody – EP vodou ředitelný protiskluzový lak StoPox WL 200

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli