
Olympijská vesnice pro Zimní olympiádu mládeže v Innsbrucku
Olympijská vesnice byla umístěna na pozemcích bývalých kasáren, pojmenovaných po polním maršálovi Erzherzogu Eugenovi, které byly postaveny v letech 1935-1937. Z architektonické soutěže vyšlo na jaře 2009 vítězně konsorcium architektů z Reitter Architekten zt GmbH a Eck & Reiter. Jejich návrh předpokládal výstavbu šesti až osmipodlažních budov, které by příliš nezahustily vymezené území a poskytly dostatek volného prostoru. Jejich návrh počítal s 13 budovami ve tvaru krychle, každá z cca 30 bytovými jednotkami.
Reitter Architekten a Eck & Reiter, kteří byli zodpovědní za celkovou urbanistickou koncepci, nakonec navrhlo sedm z těchto bytových domů, projekt šesti dalších budov převzali architekti z DIN A4 Architektur ZT GmbH. Každá ze tří krychlí tvoří skupinu, která sdílí společné nádvoří. Zvláštní postavení má pouze 13. dům, který se nachází na severovýchodě lokality: v něm sídlí policejní stanice Innsbruck - Reichenau a jsou zde i byty pro seniory. Zarovnání budov v severovýchodní a jihozápadní ose umožňuje optimální využití přirozených světelných podmínek a vyhýbá se bytům v čistě severně orientovaném prostoru. Budovy jsou pootočeny o 45 ° od jihu a eliminují tak výskyt apartmánů se striktně severní orientací. Odstupňování budov od šesti do osmi podlaží navíc snižuje vzájemné stínění. V rozích budov se do krychlových těles zařezávají tepelně izolované kryté terasy. Čtyři trojice budov se soustřeďují kolem nádvoří různých velikostí s odstupňovanými úrovněmi otevřenosti, které snadno od sebe odlišují různé povrchy a textury. V severovýchodní části celého komplexu, kde se nachází policejní stanice, těsně u innsbrucké General-Eccher-Straße, je umístěno vstupní nádvoří.
Jádro komplexu tvoří velké centrální nádvoří o půdorysu 60 x 40 m. Pocit středobodu posiluje i koncept zeleného prostoru: ten je orámovaný hustě rostoucími stromy, přičemž samotné centrum je otevřenější a je volně pokryté nízko rostoucími rostlinami. Posezení, malé pavilony a pergoly definují strategicky významná místa. Součástí zázemí je i hřiště a podzemní parkoviště s 509 parkovacími místy.
Na fasádách budov dominují francouzská okna a rohové lodžie, umožňující výhled ve dvou směrech. Kromě toho lodžie přirozené rozšiřují interiér a usnadňují cestu slunečním paprskům do bytu. Fasády budov s odstínem slonovinové barvy jsou zatepleny fasádními zateplovacími systémy StoTherm Mineral a StoTherm Vario. Produkty Sto se skvěle uplatnily i v interiéru bytových jednotek, kde jsou použity na stěnách (interiérové barvy) a podlahách (laky).
Projekt:
Olympijská vesnice v Innsbrucku, poté bytový komplex
Dokončení:
2012
Architekti:
Reitter Architekten + Eck & Reiter / DIN A4, Innsbruck
Realizace:
Haga Bau- und Putz, Tulfes / Göls Beschichtung, Kufstein
Investor:
Neue Heimat Tirol, Innsbruck
Kompetence Sto:
StoTherm Mineral, StoTherm Vario, vnitřní barvy StoPrim Color, StoColor Plus, StoColor Latex 4000, vodou ředitelný lak StoPox WL 100
Přihláste se k odběru novinek
Přihláste se k odběru novinek
Sdílejte článek se svými přáteli
Tweet
Bytový komplex v Innsbrucku si hraje s výškami i designem fasád
Hustota zástavby i výška budov se mění od kraje ke středu pozemku
Ve svém návrhu, který zástavbu zhušťuje směrem do středu, architekti navrhli různé výšky a typy domů s cílem optimálně využít místo a vytvořit v bloku domů pestré a atraktivní prostředí. Podobně jako se ke středu zahušťuje zástavba, mění se i výška budov. Podél hranic pozemku umístili autoři projektu pěti až sedmipatrové bytové bloky, uprostřed pozemku je pak nejvyšší devítiposchoďový věžák a spolu s ním několik menších budov. Budovy jsou vždy spojeny po dvou, mají přístup ze společného schodiště, a kromě toho jsou propojeny spojovacími prvky, které jsou po celé výšce poschodí proskleny. Díky rozmanitému uspořádání jednotlivých staveb vznikly prostory a úzké průchody s různorodým charakterem.
Hravé uspořádání budov pokračuje v živém a rozmanitém designu fasád
I díky tomu je každý ze zdejších domů něčím výjimečný. Okna různých velikostí, tvarů (kulatá, obdélníková a čtvercová) a uspořádání (kombinace do svislých a vodorovných pásů nebo velkých okenních polí), balkonová zábradlí z děrovaného betonu nebo černého děrovaného plechu dodávají fasádám s náhodně texturovanou hrubou omítkou (StoSignature Rough 40) nápadný a originální vzhled.
Drsný povrch s hrubým zrnem dodává fasádě jemnou hloubku
Základem fasád všech zdejších domů je organická hrubozrná modelační omítka Stolit Effect s drsnou nesměrovou texturou. Měnící se výskyt a intenzita světla vytváří u takto upravené kreativní omítky StoSignature efekty světla a stínů. Použitá textura oživuje jinak nenápadný povrch fasády a mění jej v umělecký motiv.
Informace o projektu:
Investor: Weinberg Bauträger & Projektentwicklungs GmbH, Innsbruck, Rakousko
Architekt: Wiesflecker-architekten, Innsbruck
Místo: Fürstenweg 49, Innsbruck
Kompetence firmy Sto:
- zateplovací fasádní systém (StoTherm Vario),
- modelační omítka Stolit Effect s náhodně texturovanou vrchní omítkou (StoSignature Rough 40)
Realizační firma: HAGA Bau- und Putz, Tulfes
Fotografie: Christian Schellander, Villach