Ultratenký zateplovací systém na fasádě téměř 100 let staré polikliniky v centru Jablonce

Ultratenký zateplovací systém na fasádě téměř 100 let staré polikliniky v centru Jablonce

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Budova jablonecké polikliniky byla postavena v letech 1923-1926 pro účely tehdejší Okresní zdravotní a sociální pojišťovny. Na svou dobu impozantní stavba byla provedena na základě projektu místního architekta Alfreda Fischera a je kvalitním reprezentantem neoklasicistních tendencí v rámci meziválečné architektury. V současnosti využívají budovu privátní zdravotnická zařízení, město Jablonec v ní vlastní byty, které však vzhledem k jejich stavu nebylo možné využívat. To byl také jeden z důvodů pro rozsáhlou rekonstrukci téměř 100 let starého objektu.

Přestavbu bývalé polikliniky na rohu ulic Poštovní a Budovatelů v Jablonci nad Nisou na trvalé a nadčasové bydlení realizovalo v létě 2021 město Jablonec nad Nisou. Před rekonstrukcí vlastnilo město v objektu téměř 100 neobyvatelných bytů, v průběhu rekonstrukce byla přibližně polovina nevyužívaných prostor důkladně zrekonstruována a nabídnuta k pronájmu. Hlavním cílem přestavby bylo nabídnout zájemcům nové a současným požadavkům odpovídající bydlení a současně zachovat historické a architektonické hodnoty objektu. Rekonstruované byty mají nové podlahy, úpravami prošly stěny, stropy, omítky i výmalba. Kompletně renovovány byly i koupelny včetně obkladů a zařizovacích předmětů, nové jsou také kuchyňské linky.

 

Kvalitní izolace ušetřila prostor a zajistila příjemné vnitřní prostředí v bytech

Na fasádě bývalé polikliniky je instalován ultratenký a vysoce účinný fasádní zateplovací systém StoTherm Resol, který umožňuje efektivně zateplit i velmi tenké stěnové konstrukce. Použitý izolant z fenolové pryskyřice s nejnižší úrovní tepelné vodivosti od 021 dosahuje standard pasivního domu s tloušťkou 12 - 14 cm (v závislosti na materiálu vnější nosné stěny). Vylepšená požární ochrana je další výhodou tohoto systému. StoTherm Resol je vhodný zejména pro vícepodlažní budovy v centrech měst, kde se vyplatí každý získaný čtvereční centimetr prostoru a kde klíčovou roli hraje i protipožární ochrana. Skladba zateplovacího systému byla zakončena vrchní omítkou se škrábanou strukturou Sto-Silkolik K s dlouhou životností a aktivní ochranou před tvorbou řas a plísní.

Informace o projektu:
Objekt:
rekonstrukce polikliniky v Jablonci nad Nisou
Doba výstavby: květen až srpen 2021
Fotografie: Milan Mošna
Použité řešení Sto:

  • Zateplovací systém StoThem Resol s izolací na báze fenolické pěny
  • omítka Sto-Silkolit

 

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Silná místní komunita a práce architektů vdechly nový život někdejší sladovně v dánském Ebeltoftu

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Opravena a rozšířená historická sladovna září červenou barvou nad starým dánským přístavním městem Ebeltoft, ležícím na břehu Baltského moře. Kancelář Praksis Arkitekter přistoupila k práci s velkou úctou k původní stavební substanci a vytvořila nové sociální centrum s charakterem campusu. Areál je příkladem zdařilé post-industriální architektury.

V historickém centru městečka Ebeltoftu se nachází charakteristická červená sladovna Maltfabrikken z roku 1861, dominanta města a významný závod, kde se až do roku 1998 vyráběl slad. 140 let trvající průmyslová cesta však na konci 20. století skončila a továrně dlouhá léta hrozila demolice. Silná místní komunita se spojila, aby zachovala a znovu promyslela budoucnost tradiční průmyslové budovy. Z iniciativy nadšenců se rozběhl proces vytváření místa pro umění, kulturu a podnikání – a i díky jejich nasazení byl projekt úspěšně dokončen v roce 2020. Za znovuzrozením objektu je také velký zájem a podpora nadací, podnikatelské komunity a soukromých místních přispěvatelů, jakož i silné partnerství se zastupitelstvem města Syddjurs, do jehož působnosti Ebeltoft patří.

 

Dnes je to lidová továrna – poháněná komunitami, nadšenci a vášní s touhou být semeništěm tvůrčího rozvoje lidí i společnosti

Maltfabrikken je místem setkávání, prostorem k dýchání, magickou směsicí kreativity. Zároveň je místem s mnoha uživatelsky orientovanými zařízeními, ale i sítí, dynamem a zprostředkovatelem aktivit a akcí. Mezi jeho nová zařízení patří kulturní dům, knihovna, muzeum, kulturní prostředí pro mládež, rezidence umělců, workshopy, klastr kreativního průmyslu, minipivovar a mnoho dalšího.

 

Architektonická proměna se vyznačuje zejména pečlivou renovací respektující původní stavbu

Syrovost a neotesanost se zde setkává s novou a jasnou estetikou. Zároveň byly zachovány charakteristické historické hodnoty továrny. Vzniká tak homogenní a sjednocující hmota budovy, která se otevírá do okolních dvorů a vítá každého. Ve snaze dostat do budov co nejvíce aktivit, má uvnitř projekt tak trochu charakter „guláše“: tady je muzeum, knihovna a archiv, tady minipivovar a restaurace, tady designový obchod, prostory a místnosti k pronájmu pro rodinné oslavy. Jsou zde podnikatelské kanceláře a malé levné pronájmy pro začínající firmy a designéry a nakonec, aby toho nebylo málo, je zde i řada malých rezidenčních staveb pro takzvaný "umělecký pobyt", který podporuje Dánská nadace umění. A pak samozřejmě povinné kluziště a vyhlídková plošina na vrcholu komína. Je toho hodně pod jednou střechou a na většině míst by to bylo příliš, ale tady to funguje, protože celý komplex budov už má v sobě ten správný nádech něčeho samorostlého a pučícího. A co víc, Praksis Architects se tady podařilo udržet rovnováhu, a to jak odhalením starého, tak přidáním nového s vynikajícím smyslem pro obojí. Prostřednictvím omezené, ale výrazné palety barev a materiálů v exteriéru, kterým dominují černé sokly a červená omítka na fasádách, spojili architekti staré a nové do jednoho celku. Tvůrcům projektu se touto zdařilou přestavbou podařilo velmi dobře přeměnit industriální relikt na křižovatku společenského setkávání.

Informace o projektu

 

Investor: Maltfabrikken, Ebeltoft, DK

Architekt: Praksis Arkitekter, Svendborg, DK

Místo: Maltvej 8, 8400 Ebeltoft, DK

Kompetence firmy Sto:

  • zateplovací fasádní systém (StoTherm Mineral),
  • fasádní barva odrážející tepelné záření (StoColor X-black)

Realizační firma: Rasmus Jakobsen, Aarhus, DK

Foto: Michael Ellehammer, Frederiksberg, DK

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli