Ultratenký zateplovací systém na fasádě téměř 100 let staré polikliniky v centru Jablonce

Ultratenký zateplovací systém na fasádě téměř 100 let staré polikliniky v centru Jablonce

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Budova jablonecké polikliniky byla postavena v letech 1923-1926 pro účely tehdejší Okresní zdravotní a sociální pojišťovny. Na svou dobu impozantní stavba byla provedena na základě projektu místního architekta Alfreda Fischera a je kvalitním reprezentantem neoklasicistních tendencí v rámci meziválečné architektury. V současnosti využívají budovu privátní zdravotnická zařízení, město Jablonec v ní vlastní byty, které však vzhledem k jejich stavu nebylo možné využívat. To byl také jeden z důvodů pro rozsáhlou rekonstrukci téměř 100 let starého objektu.

Přestavbu bývalé polikliniky na rohu ulic Poštovní a Budovatelů v Jablonci nad Nisou na trvalé a nadčasové bydlení realizovalo v létě 2021 město Jablonec nad Nisou. Před rekonstrukcí vlastnilo město v objektu téměř 100 neobyvatelných bytů, v průběhu rekonstrukce byla přibližně polovina nevyužívaných prostor důkladně zrekonstruována a nabídnuta k pronájmu. Hlavním cílem přestavby bylo nabídnout zájemcům nové a současným požadavkům odpovídající bydlení a současně zachovat historické a architektonické hodnoty objektu. Rekonstruované byty mají nové podlahy, úpravami prošly stěny, stropy, omítky i výmalba. Kompletně renovovány byly i koupelny včetně obkladů a zařizovacích předmětů, nové jsou také kuchyňské linky.

 

Kvalitní izolace ušetřila prostor a zajistila příjemné vnitřní prostředí v bytech

Na fasádě bývalé polikliniky je instalován ultratenký a vysoce účinný fasádní zateplovací systém StoTherm Resol, který umožňuje efektivně zateplit i velmi tenké stěnové konstrukce. Použitý izolant z fenolové pryskyřice s nejnižší úrovní tepelné vodivosti od 021 dosahuje standard pasivního domu s tloušťkou 12 - 14 cm (v závislosti na materiálu vnější nosné stěny). Vylepšená požární ochrana je další výhodou tohoto systému. StoTherm Resol je vhodný zejména pro vícepodlažní budovy v centrech měst, kde se vyplatí každý získaný čtvereční centimetr prostoru a kde klíčovou roli hraje i protipožární ochrana. Skladba zateplovacího systému byla zakončena vrchní omítkou se škrábanou strukturou Sto-Silkolik K s dlouhou životností a aktivní ochranou před tvorbou řas a plísní.

Informace o projektu:
Objekt:
rekonstrukce polikliniky v Jablonci nad Nisou
Doba výstavby: květen až srpen 2021
Fotografie: Milan Mošna
Použité řešení Sto:

  • Zateplovací systém StoThem Resol s izolací na báze fenolické pěny
  • omítka Sto-Silkolit

 

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli