Ultratenký zateplovací systém na fasádě téměř 100 let staré polikliniky v centru Jablonce

Ultratenký zateplovací systém na fasádě téměř 100 let staré polikliniky v centru Jablonce

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Budova jablonecké polikliniky byla postavena v letech 1923-1926 pro účely tehdejší Okresní zdravotní a sociální pojišťovny. Na svou dobu impozantní stavba byla provedena na základě projektu místního architekta Alfreda Fischera a je kvalitním reprezentantem neoklasicistních tendencí v rámci meziválečné architektury. V současnosti využívají budovu privátní zdravotnická zařízení, město Jablonec v ní vlastní byty, které však vzhledem k jejich stavu nebylo možné využívat. To byl také jeden z důvodů pro rozsáhlou rekonstrukci téměř 100 let starého objektu.

Přestavbu bývalé polikliniky na rohu ulic Poštovní a Budovatelů v Jablonci nad Nisou na trvalé a nadčasové bydlení realizovalo v létě 2021 město Jablonec nad Nisou. Před rekonstrukcí vlastnilo město v objektu téměř 100 neobyvatelných bytů, v průběhu rekonstrukce byla přibližně polovina nevyužívaných prostor důkladně zrekonstruována a nabídnuta k pronájmu. Hlavním cílem přestavby bylo nabídnout zájemcům nové a současným požadavkům odpovídající bydlení a současně zachovat historické a architektonické hodnoty objektu. Rekonstruované byty mají nové podlahy, úpravami prošly stěny, stropy, omítky i výmalba. Kompletně renovovány byly i koupelny včetně obkladů a zařizovacích předmětů, nové jsou také kuchyňské linky.

 

Kvalitní izolace ušetřila prostor a zajistila příjemné vnitřní prostředí v bytech

Na fasádě bývalé polikliniky je instalován ultratenký a vysoce účinný fasádní zateplovací systém StoTherm Resol, který umožňuje efektivně zateplit i velmi tenké stěnové konstrukce. Použitý izolant z fenolové pryskyřice s nejnižší úrovní tepelné vodivosti od 021 dosahuje standard pasivního domu s tloušťkou 12 - 14 cm (v závislosti na materiálu vnější nosné stěny). Vylepšená požární ochrana je další výhodou tohoto systému. StoTherm Resol je vhodný zejména pro vícepodlažní budovy v centrech měst, kde se vyplatí každý získaný čtvereční centimetr prostoru a kde klíčovou roli hraje i protipožární ochrana. Skladba zateplovacího systému byla zakončena vrchní omítkou se škrábanou strukturou Sto-Silkolik K s dlouhou životností a aktivní ochranou před tvorbou řas a plísní.

Informace o projektu:
Objekt:
rekonstrukce polikliniky v Jablonci nad Nisou
Doba výstavby: květen až srpen 2021
Fotografie: Milan Mošna
Použité řešení Sto:

  • Zateplovací systém StoThem Resol s izolací na báze fenolické pěny
  • omítka Sto-Silkolit

 

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový dům v parku Riegrova ve Šlapanicích stojí v místě objektu bývalé šatlavy a bistra. Novostavba je provedena ze dvou částí – v jedné z nich je umístěna kavárna a restaurace s nezbytným zázemím, ve druhé části kolmé na první je ve dvou patrech nová městská knihovna pro děti a dospělé. Fasádu budovy zdobí kreativní omítka StoSignature s imitací betonu. Dům v parku Riegrova ve Šlapanicích navrhli architekti brněnského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je přihlášen do 7. ročníku soutěže České ceny za architekturu 2022, pořádané Českou komorou architektů.

Investorem nového objektu bylo město Šlapanice, které si pro výstavbu vybralo stavební firmu 3V & H, s. r. o. z Uherského Brodu. Původně měla být výstavba zahájena už v září 2019, ale až na podzim 2020 po skončení tradičních Šlapanických slavností byl zbourán stávající altán, aby se uvolnilo staveniště pro stavbu nového moderního hudebního altánu. Dále bylo zbouráno i původní bistro a na jeho místě se začala stavět nová multifunkční budova s knihovnou pro děti i dospělé, přednáškovým sálem, kavárnou a restaurací včetně terasy. V březnu 2021 byl dokončen nový altán a upraveny stávající plochy v jeho nejbližším okolí. Městská knihovna a s ní i celý objekt Domu v parku Riegrova pak byl slavnostně otevřen 6. listopadu 2021.

 

Městský park ve Šlapanicích i nový Dům v parku jsou přirozeným centrem společenského života a místem setkávání

Nová budova, postavená podle návrhu týmu architektů a projektantů architektonické kanceláře Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka není okázalá a svým jednoduchým tvaroslovím odpovídá budovám v podzámčí. Navržený nový objekt je proveden ze dvou částí. V jedné z nich, kolmé k ulici Riegrova je umístěna restaurace. Tento blok obsahuje kromě nezbytného zázemí také veřejné toalety. Náplní druhé části, která je kolmá na blok restaurace je městská knihovna. Hlavním těžištěm dispozičního „kříže“ v průniku obou hmot je víceúčelový prostor pro setkávání. Flexibilně jej lze propojit bud’ s restaurací, nebo s prostorem knihovny, ale může být také využit samostatně. Elevace sálu navazuje na stávající terén a volně přechází do pobytových teras v exteriéru.

Fasádám dominuje omítka, dřevěný obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvoří kontaktní zateplovací systém StoTherm Vario a na povrchovou úpravu byl použit systém kreativních omítek StoSignature imitujících beton. Realizaci budovy měla na starost uherskobrodská firma 3VaH, ale finální povrchy fasády dělala osvědčená a zkušená firma Oldřich Srcháček ze Zlína. Podle Martina Kadlce z firmy Sto měla budova několik specifických detailů, jako např. zešikmení ostění a zlom ve štítové stěně. „Důležité bylo také správně zvolit detail napojení na dřevěné obložení. V soklové části je použita hydroizolační stěrková hmota StoFlexyl, takže omítky mohly být staženy až k terénu. Celá akce probíhala v komplikované době, kdy se dlouho čekalo na materiály, výbornou koordinací se stavbou se však podařilo dokončit fasády včas a v bezvadném stavu.“

Informace o projektu:
Objekt:               
Kavárna, restaurace a městská knihovna Dům v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti:          Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s týmem spoluautorů
Realizace:           

  • generální dodavatel 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetence Sto:

  • fasádní systém StoTherm Vario,
  • omítky StoSignature se vzhledem betonu,
  • na soklu organická stěrková hmota pro hydroizolaci a ochranu před vlhkostí StoFlexyl

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli