Souhra složek zvyšuje hodnotu fasádního systému StoTherm Classic

Souhra složek zvyšuje hodnotu fasádního systému StoTherm Classic

Autor: admin
25. 10. 2018
Systémový přístup je od samého začátku hlavní zásadou Sto. Proto je kontaktní zateplovací fasádní systém StoTherm Classic výsledkem dokonalého sladění všech složek.

StoColor Classic je hospodárný systém s maximální garancí. Investoři oceňují u tohoto systému vysoké izolační účinky a odolnost vůči povětrnostním vlivům. S konečnou povrchovou úpravou Stolit nebo StoSilco je systém odolný proti mikroorganizmům a plísním. Zkouška pevnosti v ohybu dokazuje až 10-ti násobně vyšší elastičnost a odolnost systému StoTherm Classic proti tvorbě trhlin ve srovnání s minerálními systémy. Vysoká odolnost proti vzniku trhlin navíc dopomáhá k udržení konstantní teploty ve zdivu a ochraně stavebního fondu. Mimořádně vysoká je i mechanická odolnost celého systému - je až třicetinásobně větší ve srovnání s minerálními systémy (15 Joulů u systému StoTherm Classic proti 0,5 až 1 J u minerálních systémů). 

Skladba systému

1. lepící hmota - Sto-Baukleber

2. izolace - EPS nebo MW + kotvení

3. armovací vrstva - StoArmat Classic plus

4. armovací síťovina - Sto Glasfasergewebe

5. povrchová úprava - Stolit

 

 

 

 

K lepení se používá minerální tixotropní a vysoce paropropustná lepicí hmota Sto-Baukleber, která je charakteristická velmi vysokou lepící schopností a přídržností k podkladu. Hodí se pro staticky pevné, rovné i nerovné minerální podklady. Je velmi dobře zpracovatelná, a to jak ručně, tak i strojově. Lze ji použít jak pro lepení EPS desek, tak i desek z minerální vlny.

Vysokou odolnost proti vzniku trhlin a proti mechanickému zatížení poskytuje celému systému bezcementová armovací hmota StoArmat Classic plus s vynikající schopností přebírat pnutí. Mezi její přednosti patří také odolnost vůči povětrnostním vlivům, paropropustnost, vysoká bezpečnost zpracování díky přidanému vodicímu zrnu, velmi dobré vlastnosti zpracování, dobrá plnicí schopnost a vynikající roztíratelnost. Nanesení hmoty je jednoduché a bezproblémové. Celý systém StoTherm Classic je nesnadno zápalný, třída reakce na oheň podle EN 13501-1 je u armovací hmoty StoArmat Classic plus A2-s1, d0. K dispozici je také organická, bezcementová armovací stěrka s brzkou odolností proti dešti StoArmat Classic QS, která tuhne značně rychleji v teplotním rozsahu +1°C do + 10°C a při vlhkosti vzduchu až do 95 %. QS-technologie tak poskytuje značné výhody co do času i nákladů a zaručuje plnění termínů i při nepříznivém, vlhkém a chladném počasí počátkem a koncem zimy.

Armovací síťovina Sto Glasfasergewebe splňuje nejvyšší požadavky na odolnost proti tvorbě trhlin a odolnost proti nárazům. Optimalizované silové uchycení je zárukou nejvyšší bezpečnosti a ochrany před vznikem trhlin, výhodou je i vysoká pevnost v tahu, odolnost proti posunutí a zásadám.

Povrchová úprava s organickými omítkami Stolit a silikonovými omítkami StoSilco poskytuje systému StoTherm Classic vysokou odolnost proti řasám a plísním. Omítky jsou tónovatelné dle StoColor Systému, fasádu lze navíc upravit StoDeco profilů, bosáží a plošných lícovek Sto.

Veškeré detaily k systému StoTherm Classic najdete na www.sto.cz.

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli