Souhra složek zvyšuje hodnotu fasádního systému StoTherm Classic

Souhra složek zvyšuje hodnotu fasádního systému StoTherm Classic

Autor: admin
25. 10. 2018
Systémový přístup je od samého začátku hlavní zásadou Sto. Proto je kontaktní zateplovací fasádní systém StoTherm Classic výsledkem dokonalého sladění všech složek.

StoColor Classic je hospodárný systém s maximální garancí. Investoři oceňují u tohoto systému vysoké izolační účinky a odolnost vůči povětrnostním vlivům. S konečnou povrchovou úpravou Stolit nebo StoSilco je systém odolný proti mikroorganizmům a plísním. Zkouška pevnosti v ohybu dokazuje až 10-ti násobně vyšší elastičnost a odolnost systému StoTherm Classic proti tvorbě trhlin ve srovnání s minerálními systémy. Vysoká odolnost proti vzniku trhlin navíc dopomáhá k udržení konstantní teploty ve zdivu a ochraně stavebního fondu. Mimořádně vysoká je i mechanická odolnost celého systému - je až třicetinásobně větší ve srovnání s minerálními systémy (15 Joulů u systému StoTherm Classic proti 0,5 až 1 J u minerálních systémů). 

Skladba systému

1. lepící hmota - Sto-Baukleber

2. izolace - EPS nebo MW + kotvení

3. armovací vrstva - StoArmat Classic plus

4. armovací síťovina - Sto Glasfasergewebe

5. povrchová úprava - Stolit

 

 

 

 

K lepení se používá minerální tixotropní a vysoce paropropustná lepicí hmota Sto-Baukleber, která je charakteristická velmi vysokou lepící schopností a přídržností k podkladu. Hodí se pro staticky pevné, rovné i nerovné minerální podklady. Je velmi dobře zpracovatelná, a to jak ručně, tak i strojově. Lze ji použít jak pro lepení EPS desek, tak i desek z minerální vlny.

Vysokou odolnost proti vzniku trhlin a proti mechanickému zatížení poskytuje celému systému bezcementová armovací hmota StoArmat Classic plus s vynikající schopností přebírat pnutí. Mezi její přednosti patří také odolnost vůči povětrnostním vlivům, paropropustnost, vysoká bezpečnost zpracování díky přidanému vodicímu zrnu, velmi dobré vlastnosti zpracování, dobrá plnicí schopnost a vynikající roztíratelnost. Nanesení hmoty je jednoduché a bezproblémové. Celý systém StoTherm Classic je nesnadno zápalný, třída reakce na oheň podle EN 13501-1 je u armovací hmoty StoArmat Classic plus A2-s1, d0. K dispozici je také organická, bezcementová armovací stěrka s brzkou odolností proti dešti StoArmat Classic QS, která tuhne značně rychleji v teplotním rozsahu +1°C do + 10°C a při vlhkosti vzduchu až do 95 %. QS-technologie tak poskytuje značné výhody co do času i nákladů a zaručuje plnění termínů i při nepříznivém, vlhkém a chladném počasí počátkem a koncem zimy.

Armovací síťovina Sto Glasfasergewebe splňuje nejvyšší požadavky na odolnost proti tvorbě trhlin a odolnost proti nárazům. Optimalizované silové uchycení je zárukou nejvyšší bezpečnosti a ochrany před vznikem trhlin, výhodou je i vysoká pevnost v tahu, odolnost proti posunutí a zásadám.

Povrchová úprava s organickými omítkami Stolit a silikonovými omítkami StoSilco poskytuje systému StoTherm Classic vysokou odolnost proti řasám a plísním. Omítky jsou tónovatelné dle StoColor Systému, fasádu lze navíc upravit StoDeco profilů, bosáží a plošných lícovek Sto.

Veškeré detaily k systému StoTherm Classic najdete na www.sto.cz.

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Zdařilá rekonstrukce rodinného domu architektů Hany a Radima Horákových v brněnské „Kamence“

Autor: stoadministrator
6. 5. 2021
Manželé – architekti Hana a Radim Horákovi ze studia KAMKAB!NET si v brněnské Kamenné čtvrti přestavěli rodinný dům. „Kamenka“, jak se této zajímavé a v Brně velmi dobře známé čtvrti familiárně říká, vznikla ve dvacátých letech 20. století jako nouzová kolonie na dně uzavřeného lomu. Domy se postupně přestavovaly a vylepšovaly. Dům manželů Horákových, postavený ve 30. letech minulého století, plně odpovídal původní zástavbě – pokojíky byly miniaturní (nejmenší měl šest metrů čtverečních), každý měl jinou výšku podlahy, světlé výšky byly malé (2.15 m). Místnosti byly vlhké a tmavé.

Architekti se rozhodli dům přestavět a současně nenarušit unikátní charakter místa

Snahou navrhované úpravy bylo celou dispozici vyčistit a objekt stavebně oddělit od okolních domů, vybudovat se měly vlastní přípojky technické infrastruktury a navýšit se měla užitná plocha objektu. Zároveň chtěli architekti přinést do interiéru co nejvíce přirozeného světla. Jako nejjednodušší možnost se nabízelo zvednutí celé stavby, což se autorům projektu a současně majitelům domu vzhledem k lokalitě nejevilo jako šťastné řešení. Stavbu chtěli zachovat co nejnižší, proto navrhli zvětšení užitné plochy uskutečnit částečným zastavěním stávajícího dvorku novou jednopodlažní přístavbou.

 

Nová dispozice, větší světlé výšky a více světla v interiéru

V přízemí domu je teď v části pod sedlovou střechou umístěn velký obývací pokoj s jídelním stolem (v této části je prostor zcela otevřen a prosvětlen shora střešními okny) a kuchyňský kout. Odsud lze vejít do malé šatny a po schodišti vystoupat do ložnice, která se vikýřem otevírá ke skále lomu. Z obývacího pokoje jsou navrženy dveře do části s bývalými přístavky, místo kterých je nyní jeden pokoj, sloužící dětem. Pokoj navazuje na malé vnitřní atrium sevřené mezi okolními domy.  V přízemí je také malá lichoběžníková pracovna (reaguje na tvar pozemku), samostatné WC a koupelna, která je uvnitř prosvětlena střešním světlíkem. Atrium osvětluje přes okno i hlavní obytný prostor.

 

Fasádní systém Sto s omítkou pohledově oddělil původní část domu od nové přístavby

Nová přístavba je celá řešena s plochou střechou, stěny jsou sendvičové, kdy pohledové části do exteriéru tvoří vyzdívka z plných pálených cihel z bouracích prací na původním domě. Cihly mají odkazovat na prvotní obyvatele lokality, kteří byli často zaměstnanci nedalekých cihelen, z kterých si stavební materiál nosili. Cihly jsou doplněny o pohledové betony (sokl, atika), které vybíhají do dvora v jednoduchém přestřešení nad venkovním sezením. Ploché střechy jsou pojaté jako zelené extenzivní, nad novou přístavbou jsou doplněné o malou pobytovou terasu.

 

Původní část domu architekti hmotově sjednotili a zjednodušili. Šikmá střecha je pokryta opět plechem, ale nově v antracitové barvě (původní byl červený), která odkazuje na původní použití černých asfaltových pásů jako krytiny u někdejších nouzových domků. Celý původní objem je zateplen minerálním fasádním systémem StoTherm Mineral s kreativní povrchovou úpravou omítkami StoSignature ve vzoru betonu.

Informace o projektu:
Investor: Privátní investor, Brno
Architekt: Ing. arch. Radim Horák, Ing. arch. Hana Horáková, Brno, www.kamkabi.net 
Fotografie: Pavel Barták

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli