Rodinný dům v Trnavě v sobě ukrývá řadu jedinečných řešení

Rodinný dům v Trnavě v sobě ukrývá řadu jedinečných řešení

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Architekturu a celý vzhled rodinného domu definuje hra materiálů a tvarů. Cílem architektů z bratislavského ateliéru Archstyl architekti bylo poměrně objemnou hmotu členit pomocí materiálů na snadno čitelné formy s příjemným měřítkem. Při pohledu na dům z ulice zaujme fasáda, na které se uplatnily kreativní omítky StoSignature, vrchní omítka s lotosovým efektem® se škrábanou strukturou StoLotusan K a teplo reflektující fasádní barva s technologií NIR StoColor X-Black.

Téměř vše je navrženo na míru a pro potřeby majitelů

Projekt rodinného domu s užitnou plochou 240 m2 definuje kontrast „surových“ materiálů a teplé atmosféry domova. Během projektování hledali architekti z ateliéru Archstyl rovnováhu mezi designem a funkcí. Nakonec se jim podařilo vytvořit bydlení, se kterým je spokojena celá rodina. Srdcem rodinného domu je denní část, která v sobě zahrnuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. Zároveň opticky a funkčně spojuje předsíň, noční část, druhé nadzemní podlaží a terasu. Z praktických důvodů je kuchyně spojena skrz skryté dveře s komorou a prádelnou. Jihozápadní orientace poskytuje rodinnému domu celodenního oslunění. Dalším traktem rodinného domu je od uličního hluku nejvíce chráněná noční zóna s pokoji. Rodičovská část je vybavena vlastním šatníkem a koupelnou. Druhé patro skrývá pokoj pro hosty a pracovnu. Do severozápadní strany jsou orientována všechna technická zařízení rodinného domu a dvojgaráž.

 

Při pohledu na dům z ulice zaujme fasáda

Dominantní je především trojice materiálů, tvořící vzhled fasády. Teplý vzhled pálené cihly je doplněn betonovou omítkou v kontrastu s bílou omítkou. Kontury a detaily, jako jsou rámy oken nebo oplocení, zvýrazňuje antracitová barva. Vsazené okno na pracovně vytvářející netradiční šikminy na fasádě symbolizuje vizionářské pracoviště. Na první pohled nenápadná, ale současně působivá je betonová omítka StoBeton Wood. Imitace betonu má kromě pěkného designu díky účinným fasádním zateplovacím systémům StoTherm také potřebné tepelněizolační vlastnosti. Tento typ a design omítky od společnosti Sto byl použit na Slovensku poprvé. Zaujmou i garážová vrata, která jsou zasazena v rovině s fasádou a nepůsobí vůbec jako vjezd do garáže, ale spíše jako alukobondový obklad. Bezrámové sloupkové oplocení je nedílnou součástí konceptu. Splňuje svoji primární funkci na ochranu soukromí, přičemž nabízí pohled do nádherné předzahrádky, jakož i na samotný dům. Velkou plochu fasády tvoří portálová okna. Některá z nich jsou bezrámové, jiná zapuštěné v jedné rovině s fasádou, což je další netypické řešení.

 

Technologická a designová špička od Sto na fasádě rodinného domu

Designová úprava fasády se vzhledem betonu StoBeton Wood vytváří originální úpravu fasády, teplo odrážející fasádní barva StoColor X-Black rozšiřuje rozsah teplot, kterým může být fasáda vystavena, a to i bez nutnosti dodatečných nátěrů. Tajemství spočívá ve využití speciálních NIR (near-infrared = téměř infračervených) pigmentů, umožňujícím teplo reflektující fasádní barvě držet maximální teploty povrchů ohřívaných slunečním zářením pod 70 °C. A omítka StoLotusan chrání fasádu a nezatěžuje životní prostředí biocidy. Její samočistící schopnost zaručuje aktivní, vlhkost regulující ochranu proti povětrnostním vlivům, která chrání před řasami a plísněmi.

Informace o projektu:
Objekt:
rodinný dům v Trnavě
Architekti: Archstyl architekti, Bratislava
Realizace: ING ABSOLON spol. s r.o., Trnava
Kompetence Sto: StoTherm Vario 1+ StoTherm Classic 1, povrchové úpravy: StoLotusan K 1,5mm bílý, Stolit K 1,5mm Ft. 37101 + nátěr StoColor X Black IQ Ft. 37101, StoBeton Wood (Stolit K 1,5mm Ft. B003+ Stolit Milán Ft. B003)
Foto: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli