
Rezidenční dům s panoramatickým výhledem
Pokud by to záviselo na autorech - KREINERarchitektur ZT GmbH z Liezenu - nebylo by potřebné představit exteriér stavby, ale spíše pohledy z různých míst v domě. Architekt Gerhard Regner využívá optimálně celou nemovitost: navzdory skutečnosti, že jižní fasáda je částečně zakotvena ve svahu, je v interiéru rodinného domu dostatek světla. Zvláštností domu je výhled na západ přes údolí Enns na impozantní vrchol hory Grimming v dáli (s 2 351 metry je to jedna z nejvyšších volně stojících hor v Evropě) a tmavá fasáda s omítkou z přírodního kameniva.
Směrem k severu padá stavba prudce dolů se sklonem do 35 stupňů. Architekt navrhl tři výrazné paralelní kvádry, které se vzájemně tlačí do svahu. Hluboká okenní ostění s kontrastními dřevěnými prvky charakterizuje struktura s antracitovou barvou. Zdánlivě plovoucí horní terasová plocha vstupuje do monolitické stavby ze západní strany.
Uvnitř zajišťuje přístup do vyšších pater schodiště, které je umístěné na vnější stěně, osazené několika malými okny. Zbylé prostory, jako je obývací pokoj a přilehlá ložnice v horním patře, jsou orientovány na západ a díky velkorysé prosklené fasádě poskytují úžasný výhled na enžské údolí.
Přihláste se k odběru novinek
Přihláste se k odběru novinek
Sdílejte článek se svými přáteli
Tweet
Bytový komplex v Innsbrucku si hraje s výškami i designem fasád
Hustota zástavby i výška budov se mění od kraje ke středu pozemku
Ve svém návrhu, který zástavbu zhušťuje směrem do středu, architekti navrhli různé výšky a typy domů s cílem optimálně využít místo a vytvořit v bloku domů pestré a atraktivní prostředí. Podobně jako se ke středu zahušťuje zástavba, mění se i výška budov. Podél hranic pozemku umístili autoři projektu pěti až sedmipatrové bytové bloky, uprostřed pozemku je pak nejvyšší devítiposchoďový věžák a spolu s ním několik menších budov. Budovy jsou vždy spojeny po dvou, mají přístup ze společného schodiště, a kromě toho jsou propojeny spojovacími prvky, které jsou po celé výšce poschodí proskleny. Díky rozmanitému uspořádání jednotlivých staveb vznikly prostory a úzké průchody s různorodým charakterem.
Hravé uspořádání budov pokračuje v živém a rozmanitém designu fasád
I díky tomu je každý ze zdejších domů něčím výjimečný. Okna různých velikostí, tvarů (kulatá, obdélníková a čtvercová) a uspořádání (kombinace do svislých a vodorovných pásů nebo velkých okenních polí), balkonová zábradlí z děrovaného betonu nebo černého děrovaného plechu dodávají fasádám s náhodně texturovanou hrubou omítkou (StoSignature Rough 40) nápadný a originální vzhled.
Drsný povrch s hrubým zrnem dodává fasádě jemnou hloubku
Základem fasád všech zdejších domů je organická hrubozrná modelační omítka Stolit Effect s drsnou nesměrovou texturou. Měnící se výskyt a intenzita světla vytváří u takto upravené kreativní omítky StoSignature efekty světla a stínů. Použitá textura oživuje jinak nenápadný povrch fasády a mění jej v umělecký motiv.
Informace o projektu:
Investor: Weinberg Bauträger & Projektentwicklungs GmbH, Innsbruck, Rakousko
Architekt: Wiesflecker-architekten, Innsbruck
Místo: Fürstenweg 49, Innsbruck
Kompetence firmy Sto:
- zateplovací fasádní systém (StoTherm Vario),
- modelační omítka Stolit Effect s náhodně texturovanou vrchní omítkou (StoSignature Rough 40)
Realizační firma: HAGA Bau- und Putz, Tulfes
Fotografie: Christian Schellander, Villach