Rekonstruovaný supermarket COOP v Lednici s drážkovanou fasádou StoSignature Linear

Rekonstruovaný supermarket COOP v Lednici s drážkovanou fasádou StoSignature Linear

Autor: stoadministrator
23. 2. 2021
Supermarket spotřebního družstva v Lednici prošel v letech 2018-2019 kompletní rekonstrukcí interiéru a exteriéru. Od května 2019, kdy proběhlo jeho otevření, získala prodejna moderní vzhled s proskleným vchodem. Uvnitř prodejny jsou nové regály, velké chladící a mrazící zařízení, pokladny, osvětlení, podlahy, nelze si také nevšimnou krásné dřevěné vinotéky a pultu s uzeninami, který je celý obložený dřevem. Jednoduchostí a působivou čistotou upoutá i fasáda, který využívá všech předností kreativních omítek StoSignature.

Létající inženýři dali budově na lednickém Zámeckém náměstí tvář i ducha

Investorem rekonstrukce byla Jednota, spotřební družstvo v Mikulově, do jejíž sítě prodejen a supermarketů COOP JEDNOTA patří i supermarket v Lednici. Autorem návrhu byli architekti z brněnského ateliéru Létající inženýři pod vedením ing. Arch. Tomáše Havlíčka. Brněnští Létající inženýři potvrdili i na tomto objektu, že jejich „architektura v útoku“ je vše, jen ne nudná a bezduchá.

 

Špičková architektura, řemeslo a materiály charakterizují celý projekt

Fasáda supermarketu COOP JEDNOTA na Zámeckém náměstí v Lednici je zateplena kontaktním fasádním zateplovacím systémem StoTherm Vario, který charakterizuje nejen kvalita, ale i široké možnosti povrchových úprav. Na realizaci drážkované fasády StoSignature Linear byla použita bílá minerální modelační omítka Sto Miral MP, organický mezinátěr Sto Putzgrund a tónovaná silikonově pryskyřičná fasádní barva Sto Color Silco G IQ.  

 

Systém kreativních omítek StoSignature umožnil i na lednickém objektu tvorbu originální povrchové úpravy, přesně podle představ architektů a investora. Díky těmto omítkám lze vyzdobit povrchy prověřenými texturami: od standardních přes jemné nebo hrubé až po grafické či lineární. Právě drážkované fasády, použité na prodejně v Lednici, jsou jednou z trendových textur. Lineární struktury drážek vytváří jemný obraz, který přes svůj nenápadný dekor dává fasádě moderní a nezaměnitelnou podobu.

Informace o projektu:
Objekt:
Supermarket COOP JEDNOTA v Lednici
Investor: Jednota, spotřební družstvo v Mikulově
Architekti: Létající inženýři, Brno
Realizace: Qualibau, s.r.o., Brno
Termín: 2018-2019
Kompetence Sto: StoTherm Vario, kreativní drážkovaná fasáda StoSignature Linear, realizovaná s omítkou StoMiral MP, organickým mezinátěrem Sto Putzgrund a silikonově pryskyřičnou fasádní barvou Sto Color Silco G IQ

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Silná místní komunita a práce architektů vdechly nový život někdejší sladovně v dánském Ebeltoftu

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Opravena a rozšířená historická sladovna září červenou barvou nad starým dánským přístavním městem Ebeltoft, ležícím na břehu Baltského moře. Kancelář Praksis Arkitekter přistoupila k práci s velkou úctou k původní stavební substanci a vytvořila nové sociální centrum s charakterem campusu. Areál je příkladem zdařilé post-industriální architektury.

V historickém centru městečka Ebeltoftu se nachází charakteristická červená sladovna Maltfabrikken z roku 1861, dominanta města a významný závod, kde se až do roku 1998 vyráběl slad. 140 let trvající průmyslová cesta však na konci 20. století skončila a továrně dlouhá léta hrozila demolice. Silná místní komunita se spojila, aby zachovala a znovu promyslela budoucnost tradiční průmyslové budovy. Z iniciativy nadšenců se rozběhl proces vytváření místa pro umění, kulturu a podnikání – a i díky jejich nasazení byl projekt úspěšně dokončen v roce 2020. Za znovuzrozením objektu je také velký zájem a podpora nadací, podnikatelské komunity a soukromých místních přispěvatelů, jakož i silné partnerství se zastupitelstvem města Syddjurs, do jehož působnosti Ebeltoft patří.

 

Dnes je to lidová továrna – poháněná komunitami, nadšenci a vášní s touhou být semeništěm tvůrčího rozvoje lidí i společnosti

Maltfabrikken je místem setkávání, prostorem k dýchání, magickou směsicí kreativity. Zároveň je místem s mnoha uživatelsky orientovanými zařízeními, ale i sítí, dynamem a zprostředkovatelem aktivit a akcí. Mezi jeho nová zařízení patří kulturní dům, knihovna, muzeum, kulturní prostředí pro mládež, rezidence umělců, workshopy, klastr kreativního průmyslu, minipivovar a mnoho dalšího.

 

Architektonická proměna se vyznačuje zejména pečlivou renovací respektující původní stavbu

Syrovost a neotesanost se zde setkává s novou a jasnou estetikou. Zároveň byly zachovány charakteristické historické hodnoty továrny. Vzniká tak homogenní a sjednocující hmota budovy, která se otevírá do okolních dvorů a vítá každého. Ve snaze dostat do budov co nejvíce aktivit, má uvnitř projekt tak trochu charakter „guláše“: tady je muzeum, knihovna a archiv, tady minipivovar a restaurace, tady designový obchod, prostory a místnosti k pronájmu pro rodinné oslavy. Jsou zde podnikatelské kanceláře a malé levné pronájmy pro začínající firmy a designéry a nakonec, aby toho nebylo málo, je zde i řada malých rezidenčních staveb pro takzvaný "umělecký pobyt", který podporuje Dánská nadace umění. A pak samozřejmě povinné kluziště a vyhlídková plošina na vrcholu komína. Je toho hodně pod jednou střechou a na většině míst by to bylo příliš, ale tady to funguje, protože celý komplex budov už má v sobě ten správný nádech něčeho samorostlého a pučícího. A co víc, Praksis Architects se tady podařilo udržet rovnováhu, a to jak odhalením starého, tak přidáním nového s vynikajícím smyslem pro obojí. Prostřednictvím omezené, ale výrazné palety barev a materiálů v exteriéru, kterým dominují černé sokly a červená omítka na fasádách, spojili architekti staré a nové do jednoho celku. Tvůrcům projektu se touto zdařilou přestavbou podařilo velmi dobře přeměnit industriální relikt na křižovatku společenského setkávání.

Informace o projektu

 

Investor: Maltfabrikken, Ebeltoft, DK

Architekt: Praksis Arkitekter, Svendborg, DK

Místo: Maltvej 8, 8400 Ebeltoft, DK

Kompetence firmy Sto:

  • zateplovací fasádní systém (StoTherm Mineral),
  • fasádní barva odrážející tepelné záření (StoColor X-black)

Realizační firma: Rasmus Jakobsen, Aarhus, DK

Foto: Michael Ellehammer, Frederiksberg, DK

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli