Obytný dům Casa Gioele v Bolzanu s kartáčovanou texturou na omítce

Obytný dům Casa Gioele v Bolzanu s kartáčovanou texturou na omítce

Autor: stoadministrator
9. 5. 2022
Z trosek staré opravárenské dílny vznikla v Bolzanu podle návrhu místních architektů Andrea Palaii a Mattea Gentiliniho pětipatrová bytová zástavba. Originálně omítnutá a rytmicky strukturovaná fasáda dodává domu jeho jedinečný vzhled.

Charakteristickou podobu obytného domu vytváří vrstva omítky, která budí dojem kartáčování, a také asymetricky uspořádaná okna a balkony

Trochu složitější poloha v centru města s chybějící možností vybudovat na fasádě vyčnívající balkony vedly k tomu, že architekti Andrea Palaia a Matteo Gentilini vytvořili kompaktní návrh bytového domu v Bolzanu. Asymetricky tvarované a rytmicky uspořádané zapuštěné balkony a různorodě rámovaná okna člení fasádu a vytvářejí její charakteristickou podobu. Přízemí je navrženo v tmavých odstínech, díky čemuž vzniká dojem, že dům stojí na podstavbě. Obě horní poschodí mají naproti tomu světlejší omítku, která připomíná nepravidelně kartáčovaný povrch. Díky ní získává fasáda dodatečnou plastičnost a odráží neustále se proměňující hru světla a stínu. Šikmé, zapuštěné balkony mají různou velikost a jsou obloženy kvalitním dřevem, uspořádaným záměrně do velkých trojúhelníkových tvarů. Všechny balkonové části jsou zapuštěny do zvýšeného kovového rámu. Ve snaze o co nejlepší využití prostoru byla střecha přeměněna na soukromou zahradu, patřící střešnímu bytu. Schodiště bylo naopak minimalizováno, k čemuž napomohly štíhlé obvodové stěny.

 

Zateplovací systém StoTherm Vario napomohl k energetické úspornosti obytného domu

Navzdory kompaktnosti obvodových stěn (tloušťka pouze 35 cm), která byla nutná pro co nejlepší využití prostorů, podmíněných geometrií pozemku, je budova certifikována jako energeticky úsporná (měrná spotřeba tepla na vytápění je 17 kWh/(m2.a)) a je také zařazena do nejvyšší akustické třídy.

 

Organická hrubozrnná modelační omítka Stolit® Effect vytváří díky možnosti kartáčování originální povrch bytového domu

Omítka je určena do exteriéru na zdivo, zateplené fasády a na předsazené provětrávané zateplovací systémy s podkladní omítkou. Obsahuje vysoce kvalitní mramorová zrna z přírodních zdrojů a dovoluje libovolné uspořádání struktury, díky vodicímu zrnu zaručuje také dodržení minimální tloušťky vrstvy. Samozřejmostí je nejvyšší bezpečnost ve zpracování, zachování hodnoty, barevného tónu a stability. Omítka obsahuje zapouzdřený ochranný film a je vysoce paropropustná, silně vodoodpudivá a odolná proti povětrnostním vlivům.

Informace o projektu:
Investor: Tempohaus, Bolzano, Itálie
Architekti: Andrea Palaia, Matteo Gentilini, Bolzano
Místo: Via Resia 9a, Bolzano
Realizace: Pitture Zerbini, Bolzano
Kompetence Sto: zateplovací

  • fasádní systém StoTherm Vario,
  • fasádní omítka Stolit® Effect s kartáčovanou texturou

Foto: Giulia Palaia, Bolzano

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli