O aktivitách Sto na podporu architektury

O aktivitách Sto na podporu architektury

Autor: admin
25. 10. 2018
Spolupráce koncernu Sto, který je světovým lídrem v oblasti kontaktních zateplovacích systémů, a architektů, se datuje už od vzniku firmy v roce 1955. V posledních dvaceti letech má podobu velkorysých, promyšlených a dlouhodobých mezinárodních projektů, které si vybudovaly respekt mezi architekty v Evropě i ve světě.

Právě v roce 2000 se začala psát historie mezinárodních konferenci ECOLA (European Conference of Leading Architects) a ocenění ECOLA Award, které po celou dobu organizuje koncern Sto společně se Spolkovým svazem pro stavby a fasády, který je členem Svazu německého stavebnictví. Ceny ECOLA Award se udělují za nejvýznamnější nové stavby nebo rekonstrukce v Evropě, realizované v posledních letech, „které jsou jako celek nebo částečně charakteristické použitím omítek na fasádě nebo v interiérech". Zatím poslední osmý ročník se uskutečnil v roce 2015, kdy v prvním kole nominovalo 20 předních evropských architektů za své země celkem 149 staveb, ve druhém kole pak pětičlenná jury vybrala vítěze dvou hlavních kategorií – „Modernizace/Renovace/Přestavba“ a „Novostavby“. Ukázky vítězných prací ECOLA Award 2015 najdete na www.ecola-award.eu. Vyhlášení devátého ročníku ECOLA Award se předpokládá v průběhu roku 2019.

Milníkem byl i rok 2005, kdy byla založena nadace Sto Stiftung. Posláním této neziskové nadace je pomáhat růstu nové generace odborníků v oblasti stavebnictví a architektury a podporovat je na jejich cestě k úspěšné kariéře. Koncept nadace spočívá v přesvědčení, že znalosti - a to jak jednotlivců, tak i komunit - jsou zásadní pro individuální a společný úspěch. Vysoce kvalifikovaní architekti byli vždy jedním z klíčů úspěchu Sto. Jsou to oni, kdo jsou zodpovědní za to, že vysoce kvalitní výrobky a systémové komponenty ze Sto se úspěšně přeměňují na konečný produkt na staveništi. Ruku v ruce s architektonickou komunitou se koncern Sto v průběhu mnoha let vyvíjel v to, co je dnes - a Sto je za to architektům samozřejmě vděčný. Činnosti nadace Sto Stiftung je tak třeba vnímat v tomto kontextu. Její poslání je zaměřeno na rozvoj nových talentů v oblasti stavebnictví a architektury - což znamená, že nadace pomáhá mladým lidem, kteří jsou nadaní a ambiciózní, ale kteří také mohou zvažovat předčasné ukončení jejich odborné přípravy kvůli složitým finančním okolnostem. Nadace je finančně podporuje a prostřednictvím svých finančních prostředků už pomohla mnoha mladým talentům zahájit svou kariéru. Jak ukázaly poslední roky, je pomoc nadace stále více potřebná a poptávaná. A proto Sto a zakládající rodina stále zvyšují rozpočet na financování. Rok 2018 je v tomto ohledu pro nadaci opět velmi důležitý - čtyři rodiny Stotmeisterů letos výrazně navýšily objem finančních prostředků, které jsou k dispozici pro misi Nadace Sto Stiftung.  V roce 2018 je tak pro národní a mezinárodní projekty určeno až 900 000 Eur. Program nadace zahrnuje i letos řadu mezinárodní projektů, a to jak tradičních, tak i nových. V oblasti architektury bude například Univerzita v Madridu od roku 2018 připojena k šesti univerzitám ve Stuttgartu, Praze, Grazu, Miláně, Londýně a Paříži, kde se konají prestižní November Talks, tedy přednášková série, ve které světoznámí architekti přinášejí před studentským publikem cenné pohledy na svou práci.

Cyklus “November Talks” (Listopadové promluvy) už 13. rokem organizuje právě nadace Sto-Stiftung na od letošního roku sedmi předních evropských školách architektury ve Stuttgartu, Štýrském Hradci, Miláně, Paříži, Londýně, Madridu a Praze. Zatím poslední třetí pražské „November Talks“ se uskutečnily v průběhu listopadu 2017 na půdě Fakulty architektury a byly věnovány čtyřem vynikajícím architektům ze tří různých zemí. Jejich práce na světové architektonické scéně představuje pozoruhodné spojení různých kultur a jejich realizované stavby, teoretické publikace a výukové aktivity přesahují hranice regionu, v němž začínali anebo ve kterém dnes působí.  Letošní pražské November Talks se uskuteční 5., 12., 19. a 26. listopadu 2018 v přednáškovém sále Gočár na Fakultě architektury ČVUT a jejich společným tématem jsou VIZE (VISIONS).

Všechny projekty se úzce týkají i České republiky. Naši tvůrci jsou součástí mezinárodního ocenění ECOLA Award, český zástupce byl členem nominační jury i v zatím posledním ročníku 2015. A je dobrou zprávou, že Fakulta architektury ČVUT v Praze je jednou ze sedmi evropských škol architektury, na nichž se konají prestižní November Talks. Pevné místo má i Sto journal pro architekty [ark], který přináší pestrou směsici informací, realizovaných objektů a rozhovorů ze světa tuzemské i mezinárodní architektury.

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Zdařilá rekonstrukce rodinného domu architektů Hany a Radima Horákových v brněnské „Kamence“

Autor: stoadministrator
6. 5. 2021
Manželé – architekti Hana a Radim Horákovi ze studia KAMKAB!NET si v brněnské Kamenné čtvrti přestavěli rodinný dům. „Kamenka“, jak se této zajímavé a v Brně velmi dobře známé čtvrti familiárně říká, vznikla ve dvacátých letech 20. století jako nouzová kolonie na dně uzavřeného lomu. Domy se postupně přestavovaly a vylepšovaly. Dům manželů Horákových, postavený ve 30. letech minulého století, plně odpovídal původní zástavbě – pokojíky byly miniaturní (nejmenší měl šest metrů čtverečních), každý měl jinou výšku podlahy, světlé výšky byly malé (2.15 m). Místnosti byly vlhké a tmavé.

Architekti se rozhodli dům přestavět a současně nenarušit unikátní charakter místa

Snahou navrhované úpravy bylo celou dispozici vyčistit a objekt stavebně oddělit od okolních domů, vybudovat se měly vlastní přípojky technické infrastruktury a navýšit se měla užitná plocha objektu. Zároveň chtěli architekti přinést do interiéru co nejvíce přirozeného světla. Jako nejjednodušší možnost se nabízelo zvednutí celé stavby, což se autorům projektu a současně majitelům domu vzhledem k lokalitě nejevilo jako šťastné řešení. Stavbu chtěli zachovat co nejnižší, proto navrhli zvětšení užitné plochy uskutečnit částečným zastavěním stávajícího dvorku novou jednopodlažní přístavbou.

 

Nová dispozice, větší světlé výšky a více světla v interiéru

V přízemí domu je teď v části pod sedlovou střechou umístěn velký obývací pokoj s jídelním stolem (v této části je prostor zcela otevřen a prosvětlen shora střešními okny) a kuchyňský kout. Odsud lze vejít do malé šatny a po schodišti vystoupat do ložnice, která se vikýřem otevírá ke skále lomu. Z obývacího pokoje jsou navrženy dveře do části s bývalými přístavky, místo kterých je nyní jeden pokoj, sloužící dětem. Pokoj navazuje na malé vnitřní atrium sevřené mezi okolními domy.  V přízemí je také malá lichoběžníková pracovna (reaguje na tvar pozemku), samostatné WC a koupelna, která je uvnitř prosvětlena střešním světlíkem. Atrium osvětluje přes okno i hlavní obytný prostor.

 

Fasádní systém Sto s omítkou pohledově oddělil původní část domu od nové přístavby

Nová přístavba je celá řešena s plochou střechou, stěny jsou sendvičové, kdy pohledové části do exteriéru tvoří vyzdívka z plných pálených cihel z bouracích prací na původním domě. Cihly mají odkazovat na prvotní obyvatele lokality, kteří byli často zaměstnanci nedalekých cihelen, z kterých si stavební materiál nosili. Cihly jsou doplněny o pohledové betony (sokl, atika), které vybíhají do dvora v jednoduchém přestřešení nad venkovním sezením. Ploché střechy jsou pojaté jako zelené extenzivní, nad novou přístavbou jsou doplněné o malou pobytovou terasu.

 

Původní část domu architekti hmotově sjednotili a zjednodušili. Šikmá střecha je pokryta opět plechem, ale nově v antracitové barvě (původní byl červený), která odkazuje na původní použití černých asfaltových pásů jako krytiny u někdejších nouzových domků. Celý původní objem je zateplen minerálním fasádním systémem StoTherm Mineral s kreativní povrchovou úpravou omítkami StoSignature ve vzoru betonu.

Informace o projektu:
Investor: Privátní investor, Brno
Architekt: Ing. arch. Radim Horák, Ing. arch. Hana Horáková, Brno, www.kamkabi.net 
Fotografie: Pavel Barták

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli