November Talks 2021: přední jména i nováčci ze světa architektury

November Talks 2021: přední jména i nováčci ze světa architektury

Autor: stoadministrator
3. 11. 2021
Sto Foundation propaguje vzdělávací projekty pro studenty architektury již více než 15 let. Jednou z hlavních aktivit této neziskové nadace koncernu Sto jsou pravidelné November Talks. Pevný bod v kalendáři mnoha zájemců o architekturu pokračuje i v roce 2021: cyklus přednášek s bohatým programem bude letos hostovat kromě Prahy i na univerzitách v Paříži, Stuttgartu, Benátkách, Vídni a Londýně.

Po turbulentním covidovém roce 2020 s jen několika akcemi po celé Evropě s radostí oznamujeme, že letošní November Talks přivedou do sálů evropských univerzit známé špičkové spíkry a hvězdy architektury. Na návštěvníky tak čekají vzrušující živé přednášky.

„Taking Risk“ na pražské univerzitě

Přednášky na Fakultě architektury ČVUT v Praze mají motto „Taking Risks“ a jejich program startuje v pondělí 8. listopadu.

08.11.2021 - Alison Brooks, Alison Brooks Architects, Londýn

15.11.2021 - Maruša Zoreč, ARREA arhitektura, Lublaň

22.11.2021 - Eva Jiřičná, AI – DESIGN, Praha

29.11.2021 - Matthew Carmona, The Bartlett School of Planning, Londýn

Přednášky se budou konat vždy v pondělí v 18.00 hodin v přednáškové síni 155 Gočár na Fakultě architektury, Thákurova 9, Praha 6 Dejvice. Budou v anglickém jazyce a jsou určeny nejen studentům, ale i široké veřejnosti. Vstup je volný, bezbariérový. Od 17.30 hodin se v předsálí uskuteční welcome drink, spojený s neformálním setkáním s přednášejícím.

Více informací a streamy přednášek jsou k dispozici na https://www.novembertalks-festival.com/.

Pokud vás zajímá program na ostatních univerzitách, je dostupný na výše uvedeném webu, ve zkratce jej však uvádíme i tady.

 

Paříž a otázka, co zůstane

Na École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris-Belleville se řečníci budou věnovat tématu „Prospektivní dědictví“. Všechny akce na univerzitě v Paříži budou také živě přenášeny na internetu.

18.11.2021 – Miroslav Šik, Architekturbüro Šik AG, Curych

25.11.2021 – Wim Menten & Olivier Cavens, 51N4E, Brusel

02.12.2021 – Ricardo Lores a Eva Prats, Flores & Prats Arquitectes, Barcelona

 

Žádný beton na univerzitě ve Stuttgartu

„Výstavba bez betonu“ je motto listopadových rozhovorů na Technické univerzitě ve Stuttgartu. Ve čtyřech hybridních přednáškách se řečníci podívají na téma z různých úhlů pohledu.

03.11.2021 - Stefan Marbach, Herzog de Meuron, Basilej

10.11.2021 - Florian Nagler, Florian Nagler Architekten, Mnichov

17.11.2021 - Roger Boltshauser, Boltshauser Architekten, Curych

24.11.2021 - Minna Riska, MDH Arkitekter, Oslo

 

V Benátkách je to "FORMA FOLLOWS PLANET".

Návštěvníky přednášek na Università Iuav di Venezia čeká pestrý program s řečníky z Anglie, Jižní Ameriky a Libanonu.

02.11.2021 - Bernard Khoury, DW5, Bejrút

09.11.2021 - Sebastián Irarrázaval, SEBASTIAN IRARRAZAVAL ARQUITECTO, Santiago de Chile

18.11.2021 - Unscene Architecture, Londýn

30.11.2021 - Carla Juaçaba, CARLA JUAÇABA STUDIO, Londýn

 

Mezinárodní velikáni ve Vídni

Návštěvníci November Talks na Vídeňské technické univerzitě se mohou těšit na pestrý program s mezinárodními velikány.

09.11.2021 - Lina Streeruwitz Bernd Vlay, Studio Vlay Streeruwitz, Vídeň

16.11.2021 - Dominic Papa Studio, Woodroffe Papa, Londýn

23.11.2021 - Olga Aleksakova & Julia Burdová, BUROMOSCOW, Moskau

30.11.2021 - Alberto Veiga, Barozzi Veiga, Barcelona

 

Londýn udržuje vysoké napětí

Na palubě je opět také London School of Architecture. Čtyři přednášky se zabývají tématem "vědomí o klimatu a ekologie".

08.11.2021 - Anupama Kundoo

15.11.2021 - Daniel Barber

22.11.2021 - Amin Taha, Groupwork, Londýn

29.11.2021 - Ebenový kraj

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli