November Talks 2021: přední jména i nováčci ze světa architektury

November Talks 2021: přední jména i nováčci ze světa architektury

Autor: stoadministrator
3. 11. 2021
Sto Foundation propaguje vzdělávací projekty pro studenty architektury již více než 15 let. Jednou z hlavních aktivit této neziskové nadace koncernu Sto jsou pravidelné November Talks. Pevný bod v kalendáři mnoha zájemců o architekturu pokračuje i v roce 2021: cyklus přednášek s bohatým programem bude letos hostovat kromě Prahy i na univerzitách v Paříži, Stuttgartu, Benátkách, Vídni a Londýně.

Po turbulentním covidovém roce 2020 s jen několika akcemi po celé Evropě s radostí oznamujeme, že letošní November Talks přivedou do sálů evropských univerzit známé špičkové spíkry a hvězdy architektury. Na návštěvníky tak čekají vzrušující živé přednášky.

„Taking Risk“ na pražské univerzitě

Přednášky na Fakultě architektury ČVUT v Praze mají motto „Taking Risks“ a jejich program startuje v pondělí 8. listopadu.

08.11.2021 - Alison Brooks, Alison Brooks Architects, Londýn

15.11.2021 - Maruša Zoreč, ARREA arhitektura, Lublaň

22.11.2021 - Eva Jiřičná, AI – DESIGN, Praha

29.11.2021 - Matthew Carmona, The Bartlett School of Planning, Londýn

Přednášky se budou konat vždy v pondělí v 18.00 hodin v přednáškové síni 155 Gočár na Fakultě architektury, Thákurova 9, Praha 6 Dejvice. Budou v anglickém jazyce a jsou určeny nejen studentům, ale i široké veřejnosti. Vstup je volný, bezbariérový. Od 17.30 hodin se v předsálí uskuteční welcome drink, spojený s neformálním setkáním s přednášejícím.

Více informací a streamy přednášek jsou k dispozici na https://www.novembertalks-festival.com/.

Pokud vás zajímá program na ostatních univerzitách, je dostupný na výše uvedeném webu, ve zkratce jej však uvádíme i tady.

 

Paříž a otázka, co zůstane

Na École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris-Belleville se řečníci budou věnovat tématu „Prospektivní dědictví“. Všechny akce na univerzitě v Paříži budou také živě přenášeny na internetu.

18.11.2021 – Miroslav Šik, Architekturbüro Šik AG, Curych

25.11.2021 – Wim Menten & Olivier Cavens, 51N4E, Brusel

02.12.2021 – Ricardo Lores a Eva Prats, Flores & Prats Arquitectes, Barcelona

 

Žádný beton na univerzitě ve Stuttgartu

„Výstavba bez betonu“ je motto listopadových rozhovorů na Technické univerzitě ve Stuttgartu. Ve čtyřech hybridních přednáškách se řečníci podívají na téma z různých úhlů pohledu.

03.11.2021 - Stefan Marbach, Herzog de Meuron, Basilej

10.11.2021 - Florian Nagler, Florian Nagler Architekten, Mnichov

17.11.2021 - Roger Boltshauser, Boltshauser Architekten, Curych

24.11.2021 - Minna Riska, MDH Arkitekter, Oslo

 

V Benátkách je to "FORMA FOLLOWS PLANET".

Návštěvníky přednášek na Università Iuav di Venezia čeká pestrý program s řečníky z Anglie, Jižní Ameriky a Libanonu.

02.11.2021 - Bernard Khoury, DW5, Bejrút

09.11.2021 - Sebastián Irarrázaval, SEBASTIAN IRARRAZAVAL ARQUITECTO, Santiago de Chile

18.11.2021 - Unscene Architecture, Londýn

30.11.2021 - Carla Juaçaba, CARLA JUAÇABA STUDIO, Londýn

 

Mezinárodní velikáni ve Vídni

Návštěvníci November Talks na Vídeňské technické univerzitě se mohou těšit na pestrý program s mezinárodními velikány.

09.11.2021 - Lina Streeruwitz Bernd Vlay, Studio Vlay Streeruwitz, Vídeň

16.11.2021 - Dominic Papa Studio, Woodroffe Papa, Londýn

23.11.2021 - Olga Aleksakova & Julia Burdová, BUROMOSCOW, Moskau

30.11.2021 - Alberto Veiga, Barozzi Veiga, Barcelona

 

Londýn udržuje vysoké napětí

Na palubě je opět také London School of Architecture. Čtyři přednášky se zabývají tématem "vědomí o klimatu a ekologie".

08.11.2021 - Anupama Kundoo

15.11.2021 - Daniel Barber

22.11.2021 - Amin Taha, Groupwork, Londýn

29.11.2021 - Ebenový kraj

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Silná místní komunita a práce architektů vdechly nový život někdejší sladovně v dánském Ebeltoftu

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Opravena a rozšířená historická sladovna září červenou barvou nad starým dánským přístavním městem Ebeltoft, ležícím na břehu Baltského moře. Kancelář Praksis Arkitekter přistoupila k práci s velkou úctou k původní stavební substanci a vytvořila nové sociální centrum s charakterem campusu. Areál je příkladem zdařilé post-industriální architektury.

V historickém centru městečka Ebeltoftu se nachází charakteristická červená sladovna Maltfabrikken z roku 1861, dominanta města a významný závod, kde se až do roku 1998 vyráběl slad. 140 let trvající průmyslová cesta však na konci 20. století skončila a továrně dlouhá léta hrozila demolice. Silná místní komunita se spojila, aby zachovala a znovu promyslela budoucnost tradiční průmyslové budovy. Z iniciativy nadšenců se rozběhl proces vytváření místa pro umění, kulturu a podnikání – a i díky jejich nasazení byl projekt úspěšně dokončen v roce 2020. Za znovuzrozením objektu je také velký zájem a podpora nadací, podnikatelské komunity a soukromých místních přispěvatelů, jakož i silné partnerství se zastupitelstvem města Syddjurs, do jehož působnosti Ebeltoft patří.

 

Dnes je to lidová továrna – poháněná komunitami, nadšenci a vášní s touhou být semeništěm tvůrčího rozvoje lidí i společnosti

Maltfabrikken je místem setkávání, prostorem k dýchání, magickou směsicí kreativity. Zároveň je místem s mnoha uživatelsky orientovanými zařízeními, ale i sítí, dynamem a zprostředkovatelem aktivit a akcí. Mezi jeho nová zařízení patří kulturní dům, knihovna, muzeum, kulturní prostředí pro mládež, rezidence umělců, workshopy, klastr kreativního průmyslu, minipivovar a mnoho dalšího.

 

Architektonická proměna se vyznačuje zejména pečlivou renovací respektující původní stavbu

Syrovost a neotesanost se zde setkává s novou a jasnou estetikou. Zároveň byly zachovány charakteristické historické hodnoty továrny. Vzniká tak homogenní a sjednocující hmota budovy, která se otevírá do okolních dvorů a vítá každého. Ve snaze dostat do budov co nejvíce aktivit, má uvnitř projekt tak trochu charakter „guláše“: tady je muzeum, knihovna a archiv, tady minipivovar a restaurace, tady designový obchod, prostory a místnosti k pronájmu pro rodinné oslavy. Jsou zde podnikatelské kanceláře a malé levné pronájmy pro začínající firmy a designéry a nakonec, aby toho nebylo málo, je zde i řada malých rezidenčních staveb pro takzvaný "umělecký pobyt", který podporuje Dánská nadace umění. A pak samozřejmě povinné kluziště a vyhlídková plošina na vrcholu komína. Je toho hodně pod jednou střechou a na většině míst by to bylo příliš, ale tady to funguje, protože celý komplex budov už má v sobě ten správný nádech něčeho samorostlého a pučícího. A co víc, Praksis Architects se tady podařilo udržet rovnováhu, a to jak odhalením starého, tak přidáním nového s vynikajícím smyslem pro obojí. Prostřednictvím omezené, ale výrazné palety barev a materiálů v exteriéru, kterým dominují černé sokly a červená omítka na fasádách, spojili architekti staré a nové do jednoho celku. Tvůrcům projektu se touto zdařilou přestavbou podařilo velmi dobře přeměnit industriální relikt na křižovatku společenského setkávání.

Informace o projektu

 

Investor: Maltfabrikken, Ebeltoft, DK

Architekt: Praksis Arkitekter, Svendborg, DK

Místo: Maltvej 8, 8400 Ebeltoft, DK

Kompetence firmy Sto:

  • zateplovací fasádní systém (StoTherm Mineral),
  • fasádní barva odrážející tepelné záření (StoColor X-black)

Realizační firma: Rasmus Jakobsen, Aarhus, DK

Foto: Michael Ellehammer, Frederiksberg, DK

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli