Nová podoba staré Mlýnice v Bratislavě

Nová podoba staré Mlýnice v Bratislavě

Autor: e.papcunova@sto.com
14. 8. 2019
Proměna průmyslového dědictví v Bratislavě na umělecké, společenské, kreativní, komerční prostory či loftové bydlení se díky nadšení šéfa stavební firmy Ise a architektů z ateliéru GutGut vydařila.

Skvost, který investorovi utkvěl v paměti

Budova mlýnice byla postavena v polovině 60. let minulého století a až do roku 1992, dokdy výroba fungovala, se v ní mísily příměsi do betonových kvádrů. Nevyužívanou mlýnici objevil Oto Bortlík, společník a jednatel slovensko-rakouské stavební firmy Ise v roce 2010. Už tehdy mu jako stavbaři díky své podobě a použitým materiálům a postupům utkvěla v paměti. O pět let později se zde náhodou ocitl znovu a začal zkoumat, komu nemovitosti patří, zda jsou na prodej, co zde bylo v minulosti a zda není pozemek kontaminován. Následně si vše přepočítal, konzultoval s rakouskými partnery ve firmě, objekt od původního majitele odkoupil a začal připravovat přestavbu.

Záměrem bylo zachovat maximum z původní budovy a nezasáhnout do její podstaty

Se svým plánem oslovil architekty Štefana Polakoviča a Lukáša Kordíka z ateliéru GutGut. I když do té doby s nimi nespolupracoval, znal jejich práci a věděl, že mají svůj rukopis. Důležitá byla i zkušenost ateliéru s rekonstrukcí paneláku v Rimavské Sobotě, za kterou dostali v roce 2014 architektonickou cenu CE.ZA.AR. Spolupráci na projektu si obě strany pochvalovali. Architekti přinesli koncept a během celého procesu projektování s investorem diskutovali a hledali optimální řešení z hlediska ceny, designu a architektury, aby byly vzájemně spokojeni. Od začátku bylo záměrem zachovat maximum z původní budovy a nezasáhnout do její podstaty, pro kterou ji koupili. Zároveň však také maximálně využít, co nabízí. Podařilo se to díky vložení různých přemostění a dalších úrovní, přičemž zůstalo zachováno centrální atrium. Projekt získal pravomocné stavební povolení a bourací povolení nepotřebnou přístavbu v březnu 2016 a hlavní objekt se začal kolaudovat koncem června 2017.

Nové centrum nabízí eventové prostory, kanceláře a loftové byty

Návštěvník multifunkční Mlýnice na Turbínové ulici najde v přízemí eventový prostor s plochou přes 700 čtverečních metrů, doplněný o menší uzavřený prostor s téměř stovkou čtverečních metrů pro VIP prostory. Na čtyřech patrech jsou kanceláře a coworkingové prostory a na dvou horních patrech je šest loftů s výměrami od 69 do 103 čtverečních metrů (ke každému z bytů přísluší terasa). Kanceláře mají plochu téměř 2 100 m2, která je rozdělena do 16 prostor od 42 do 283 m2, přičemž dvě z těchto prostor jsou coworkingové centra. Součástí areálu je i sousední Silo, které se v druhé fázi změní na kanceláře s užitnou plochou 547 m2.

Zateplení fasády se systémem STX.THERM ALFA

Zateplovací systém na bázi polystyrenových izolačních desek představuje nejrozšířenější řešení zateplení v České republice i v celé Evropě. Systém STX.THERM ALFA, použitý v průběhu obnovy staré mlýnice v Bratislavě, je jeden z nejkvalitnějších zateplovacích systémů (ETICS) na trhu. Od roku 1996 se s ním zateplilo více než 10 milionů m² ploch v České republice a na Slovensku. K výhodám tohoto systému patří nízké zatížení konstrukce budovy a relativně nenáročné provedení zateplení.

Objekt:
Přestavba mlýnice

Místo:
Bratislava, Turbínová ulice

Realizace:
2016-2017

Architekti:
GUTGUT s. r. o., Bratislava

Investor:
ise s.r.o., Bratislava

Kompetence Sto:
Zateplovací systém na bázi polystyrenových izolačních desek STX.THERM ALFA

Fotografie:

Tomáš Malý

Fieldset
Přestavba mlýnice
Bratislava, Turbínová ulice
Autor stavby
GUTGUT s. r. o., Bratislava

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli