Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Historie projektu, který vyplnil dlouholetou proluku na ulici Konventná v Bratislavě, sahá do roku 2011, kdy společnost Invest Product vypsala architektonickou soutěž na řešení tohoto problematického pozemku. Jejím vítězem se stal zkušený bratislavský ateliér Architekti B.K.P.Š. a podle jeho projektu se stavěl i nedávno dokončený polyfunkční dům. Vzhled fasády výrazně ovlivnily povrchové úpravy s materiály Sto.

Nové byty, kanceláře a obchodní prostory v centru Bratislavy

Budova je postavena na železobetonové základové desce, nosný systém budovy je tvořen železobetonovými nosnými stěnami, stropy a sloupy. Fasáda je realizována nejmodernějším zateplovacím systémem StoTherm Classic, tepelnou izolaci tvoří minerální vlna a finální vrstvu hladká omítka. Nový objekt nedaleko od Michalské brány nabízí ve čtyřech podzemních podlažích 71 parkovacích míst. V přízemí jsou dva obchodní prostory, pro kanceláře jsou vyhrazeny první tři nadzemní podlaží. Na horních třech patrech je pak osm jedno, dvou, tří nebo čtyřpokojových bytů.

 

Výrazné reliéfní ztvárnění uliční fasády reaguje na plasticitu okolní historizující zástavby

Klíčovou architektonickou otázkou polyfunkčního domu na ulici Konventná byla volba takových postupů, které na jedné straně zareagují na historizující kontext místa stavby, jeho nejbližšího okolí i přilehlých ulic, a které zároveň jednoznačně identifikují jeho architekturu jako dnešní, současnou. Ambicí autorů dostavby bylo, aby byl nový polyfunkční dům identicky současný. A zároveň aby ​​působil jako akceptovatelný mediátor mezi prostředím 19. století a dneškem. To se podařilo: striktně geometrická, avšak strukturovaná plocha s pěkným detailem je změkčená nepravidelným povrchem omítky. Ustupující hmota, orientovaná do vnitrobloku, vytváří prostor pro rozměrné střešní terasy a lodžie, které rozšiřují využitelnou plochu bytů. Charakter architektury je z dvorní strany prostší, což je charakteristické i pro okolní stavby. Důraz je kladen na dobré proporce převýšených okenních otvorů a plných stěn.

 

Přestože je budova jednoznačně moderní, v historickém prostředí působí dobře. A to díky vysoké architektonické úrovni návrhu a jeho provedení

Převažující materialitou plných ploch jsou hladké omítky se selektivním lazurováním. Záměrem tvůrců bylo prezentovat tímto způsobem celistvost nového objemu, podřizujícího se uličnímu, ale i světlotechnického profilu. Architekt Martin Kusý starší, který je spolu se svým synem Martinem kusým ml. a Pavlem Paňákem autorem domu, k tomu řekl: „Diskuse o materiálech s investorem samozřejmě byla, on měl své vlastní představy o fasádě domu. Ale jsem rád, že se nám podařilo ani ne přesvědčit jej, ale že si osvojil náš názor, že ten dům je třeba zapojit do prostředí, ve kterém je, a které je charakteristické omítkami. Vybrali jsme proto omítku, která je kvalitní a moderní, a současně neobyčejná a ušlechtilá. Stříkané kamínky jí dávají vlastní strukturu a identitu, kterou si někdo všimne, a někdo ne."

 

Nerovný povrch se stříkaným kamenivem dokonale naplnil potřeby architektů

"Na kontaktním zateplovacím systému StoTherm Classic MW byl na uliční straně omítkové fasády vytvořen zvláštní povrchový teraco efekt, který si ze širokého sortimentu omítek Sto vybrali sami architekti polyfunkčního domu. „Jeho základem je tenkovrstvá organická jemnozrnná modelační omítka Stolit MP, upravená nástřikem směsi z přírodního kameniva. Vytvoření tohoto efektu s našimi materiály přitom nebylo složité. Do první vrstvy omítky Stolit MP se stříká směs kameniva StoEffect Terrazzo natur. Po zaschnutí první vrstvy se aplikuje druhá vrstva omítky Stolit MP, a tato vrstva se na závěr jemně zafilcuje. Čím je tento efekt zvláštní, je skutečnost, že se s ním nedá udělat dokonale rovný povrch. Ale architekti právě takové řešení od začátku hledali, jejich záměrem bylo cíleně vytvořit nepravidelný, a ne dokonale rovinatý povrch omítky. Budova stojí v centru města a lidé budou kolem ní procházet v těsné blízkosti. Ten nepravidelný a nerovný povrch se autorům domu líbil, protože splňoval jejich cíle, a současně se hodil do lokality, kde jsou lidé velmi blízko k fasádě. Vybírali jsme z několika možností našich omítek včetně kreativních omítek StoSignature. Nakonec volba padla na stříkaný teraco efekt. A díky šikovným fasádníkům se podařila i jeho realizace." říká Ludovít Jelemenský, project manager společnosti Sto Slovensko. Ve dvoře je fasáda, podobně jako celý charakter architektury, prostší. Vrchní vrstvu tvoří organická jemnozrnná omítka Stolit K1.

 

Nominace na cenu CE-ZA-AR

Mezinárodní porota letošního CEZAARa vybrala v prvním kole na shortlist 30 děl, které osobně navštívila. Po obhlídkách napříč celým Slovensku rozhodla o nominací 21 děl, které se ucházely o ocenění 19. ročníku CE ZA AR 2020 v šesti kategoriích. V kategorii bytové domy nominovala i polyfunkční dům na ulici Konventná č.6. Jeden z členů poroty, Ing. arch. Antonín Novák z brněnského ateliéru Architekti D.R.N.H., k tomu uvedl: „Bytový dům Konventná v Bratislavě je noblesním příkladem polyfunkčního objektu, situovaného do proluky v historickém jádru města. Dům obsahuje velmi kvalitní byty s terasami ve vnitrobloku, a především udivuje kvalitně zpracovanou fasádou. Ta se v daném kontextu stává sebevědomým počinem a jasnou deklarací doby svého vzniku."

 

 

Informace o projektu:
Objekt:
Polyfunkční dům, Bratislava
Lokalita: Konventná ulice 6, Bratislava
Investor: Konventná a.s., Bratislava
Architekt: Architekti B.K.P.Š. / Martin Kusý st., Pavol Paňák, Martin Kusý ml., Bratislava
Doba výstavby: 2018-2020
Hlavní dodavatel stavby: I.K.M. REALITY-STAVING Banská Bystrica, a.s.
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetence Sto:

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový dům v parku Riegrova ve Šlapanicích stojí v místě objektu bývalé šatlavy a bistra. Novostavba je provedena ze dvou částí – v jedné z nich je umístěna kavárna a restaurace s nezbytným zázemím, ve druhé části kolmé na první je ve dvou patrech nová městská knihovna pro děti a dospělé. Fasádu budovy zdobí kreativní omítka StoSignature s imitací betonu. Dům v parku Riegrova ve Šlapanicích navrhli architekti brněnského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je přihlášen do 7. ročníku soutěže České ceny za architekturu 2022, pořádané Českou komorou architektů.

Investorem nového objektu bylo město Šlapanice, které si pro výstavbu vybralo stavební firmu 3V & H, s. r. o. z Uherského Brodu. Původně měla být výstavba zahájena už v září 2019, ale až na podzim 2020 po skončení tradičních Šlapanických slavností byl zbourán stávající altán, aby se uvolnilo staveniště pro stavbu nového moderního hudebního altánu. Dále bylo zbouráno i původní bistro a na jeho místě se začala stavět nová multifunkční budova s knihovnou pro děti i dospělé, přednáškovým sálem, kavárnou a restaurací včetně terasy. V březnu 2021 byl dokončen nový altán a upraveny stávající plochy v jeho nejbližším okolí. Městská knihovna a s ní i celý objekt Domu v parku Riegrova pak byl slavnostně otevřen 6. listopadu 2021.

 

Městský park ve Šlapanicích i nový Dům v parku jsou přirozeným centrem společenského života a místem setkávání

Nová budova, postavená podle návrhu týmu architektů a projektantů architektonické kanceláře Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka není okázalá a svým jednoduchým tvaroslovím odpovídá budovám v podzámčí. Navržený nový objekt je proveden ze dvou částí. V jedné z nich, kolmé k ulici Riegrova je umístěna restaurace. Tento blok obsahuje kromě nezbytného zázemí také veřejné toalety. Náplní druhé části, která je kolmá na blok restaurace je městská knihovna. Hlavním těžištěm dispozičního „kříže“ v průniku obou hmot je víceúčelový prostor pro setkávání. Flexibilně jej lze propojit bud’ s restaurací, nebo s prostorem knihovny, ale může být také využit samostatně. Elevace sálu navazuje na stávající terén a volně přechází do pobytových teras v exteriéru.

Fasádám dominuje omítka, dřevěný obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvoří kontaktní zateplovací systém StoTherm Vario a na povrchovou úpravu byl použit systém kreativních omítek StoSignature imitujících beton. Realizaci budovy měla na starost uherskobrodská firma 3VaH, ale finální povrchy fasády dělala osvědčená a zkušená firma Oldřich Srcháček ze Zlína. Podle Martina Kadlce z firmy Sto měla budova několik specifických detailů, jako např. zešikmení ostění a zlom ve štítové stěně. „Důležité bylo také správně zvolit detail napojení na dřevěné obložení. V soklové části je použita hydroizolační stěrková hmota StoFlexyl, takže omítky mohly být staženy až k terénu. Celá akce probíhala v komplikované době, kdy se dlouho čekalo na materiály, výbornou koordinací se stavbou se však podařilo dokončit fasády včas a v bezvadném stavu.“

Informace o projektu:
Objekt:               
Kavárna, restaurace a městská knihovna Dům v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti:          Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s týmem spoluautorů
Realizace:           

  • generální dodavatel 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetence Sto:

  • fasádní systém StoTherm Vario,
  • omítky StoSignature se vzhledem betonu,
  • na soklu organická stěrková hmota pro hydroizolaci a ochranu před vlhkostí StoFlexyl

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli