Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Historie projektu, který vyplnil dlouholetou proluku na ulici Konventná v Bratislavě, sahá do roku 2011, kdy společnost Invest Product vypsala architektonickou soutěž na řešení tohoto problematického pozemku. Jejím vítězem se stal zkušený bratislavský ateliér Architekti B.K.P.Š. a podle jeho projektu se stavěl i nedávno dokončený polyfunkční dům. Vzhled fasády výrazně ovlivnily povrchové úpravy s materiály Sto.

Nové byty, kanceláře a obchodní prostory v centru Bratislavy

Budova je postavena na železobetonové základové desce, nosný systém budovy je tvořen železobetonovými nosnými stěnami, stropy a sloupy. Fasáda je realizována nejmodernějším zateplovacím systémem StoTherm Classic, tepelnou izolaci tvoří minerální vlna a finální vrstvu hladká omítka. Nový objekt nedaleko od Michalské brány nabízí ve čtyřech podzemních podlažích 71 parkovacích míst. V přízemí jsou dva obchodní prostory, pro kanceláře jsou vyhrazeny první tři nadzemní podlaží. Na horních třech patrech je pak osm jedno, dvou, tří nebo čtyřpokojových bytů.

 

Výrazné reliéfní ztvárnění uliční fasády reaguje na plasticitu okolní historizující zástavby

Klíčovou architektonickou otázkou polyfunkčního domu na ulici Konventná byla volba takových postupů, které na jedné straně zareagují na historizující kontext místa stavby, jeho nejbližšího okolí i přilehlých ulic, a které zároveň jednoznačně identifikují jeho architekturu jako dnešní, současnou. Ambicí autorů dostavby bylo, aby byl nový polyfunkční dům identicky současný. A zároveň aby ​​působil jako akceptovatelný mediátor mezi prostředím 19. století a dneškem. To se podařilo: striktně geometrická, avšak strukturovaná plocha s pěkným detailem je změkčená nepravidelným povrchem omítky. Ustupující hmota, orientovaná do vnitrobloku, vytváří prostor pro rozměrné střešní terasy a lodžie, které rozšiřují využitelnou plochu bytů. Charakter architektury je z dvorní strany prostší, což je charakteristické i pro okolní stavby. Důraz je kladen na dobré proporce převýšených okenních otvorů a plných stěn.

 

Přestože je budova jednoznačně moderní, v historickém prostředí působí dobře. A to díky vysoké architektonické úrovni návrhu a jeho provedení

Převažující materialitou plných ploch jsou hladké omítky se selektivním lazurováním. Záměrem tvůrců bylo prezentovat tímto způsobem celistvost nového objemu, podřizujícího se uličnímu, ale i světlotechnického profilu. Architekt Martin Kusý starší, který je spolu se svým synem Martinem kusým ml. a Pavlem Paňákem autorem domu, k tomu řekl: „Diskuse o materiálech s investorem samozřejmě byla, on měl své vlastní představy o fasádě domu. Ale jsem rád, že se nám podařilo ani ne přesvědčit jej, ale že si osvojil náš názor, že ten dům je třeba zapojit do prostředí, ve kterém je, a které je charakteristické omítkami. Vybrali jsme proto omítku, která je kvalitní a moderní, a současně neobyčejná a ušlechtilá. Stříkané kamínky jí dávají vlastní strukturu a identitu, kterou si někdo všimne, a někdo ne."

 

Nerovný povrch se stříkaným kamenivem dokonale naplnil potřeby architektů

"Na kontaktním zateplovacím systému StoTherm Classic MW byl na uliční straně omítkové fasády vytvořen zvláštní povrchový teraco efekt, který si ze širokého sortimentu omítek Sto vybrali sami architekti polyfunkčního domu. „Jeho základem je tenkovrstvá organická jemnozrnná modelační omítka Stolit MP, upravená nástřikem směsi z přírodního kameniva. Vytvoření tohoto efektu s našimi materiály přitom nebylo složité. Do první vrstvy omítky Stolit MP se stříká směs kameniva StoEffect Terrazzo natur. Po zaschnutí první vrstvy se aplikuje druhá vrstva omítky Stolit MP, a tato vrstva se na závěr jemně zafilcuje. Čím je tento efekt zvláštní, je skutečnost, že se s ním nedá udělat dokonale rovný povrch. Ale architekti právě takové řešení od začátku hledali, jejich záměrem bylo cíleně vytvořit nepravidelný, a ne dokonale rovinatý povrch omítky. Budova stojí v centru města a lidé budou kolem ní procházet v těsné blízkosti. Ten nepravidelný a nerovný povrch se autorům domu líbil, protože splňoval jejich cíle, a současně se hodil do lokality, kde jsou lidé velmi blízko k fasádě. Vybírali jsme z několika možností našich omítek včetně kreativních omítek StoSignature. Nakonec volba padla na stříkaný teraco efekt. A díky šikovným fasádníkům se podařila i jeho realizace." říká Ludovít Jelemenský, project manager společnosti Sto Slovensko. Ve dvoře je fasáda, podobně jako celý charakter architektury, prostší. Vrchní vrstvu tvoří organická jemnozrnná omítka Stolit K1.

 

Nominace na cenu CE-ZA-AR

Mezinárodní porota letošního CEZAARa vybrala v prvním kole na shortlist 30 děl, které osobně navštívila. Po obhlídkách napříč celým Slovensku rozhodla o nominací 21 děl, které se ucházely o ocenění 19. ročníku CE ZA AR 2020 v šesti kategoriích. V kategorii bytové domy nominovala i polyfunkční dům na ulici Konventná č.6. Jeden z členů poroty, Ing. arch. Antonín Novák z brněnského ateliéru Architekti D.R.N.H., k tomu uvedl: „Bytový dům Konventná v Bratislavě je noblesním příkladem polyfunkčního objektu, situovaného do proluky v historickém jádru města. Dům obsahuje velmi kvalitní byty s terasami ve vnitrobloku, a především udivuje kvalitně zpracovanou fasádou. Ta se v daném kontextu stává sebevědomým počinem a jasnou deklarací doby svého vzniku."

 

 

Informace o projektu:
Objekt:
Polyfunkční dům, Bratislava
Lokalita: Konventná ulice 6, Bratislava
Investor: Konventná a.s., Bratislava
Architekt: Architekti B.K.P.Š. / Martin Kusý st., Pavol Paňák, Martin Kusý ml., Bratislava
Doba výstavby: 2018-2020
Hlavní dodavatel stavby: I.K.M. REALITY-STAVING Banská Bystrica, a.s.
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetence Sto:

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli