Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Historie projektu, který vyplnil dlouholetou proluku na ulici Konventná v Bratislavě, sahá do roku 2011, kdy společnost Invest Product vypsala architektonickou soutěž na řešení tohoto problematického pozemku. Jejím vítězem se stal zkušený bratislavský ateliér Architekti B.K.P.Š. a podle jeho projektu se stavěl i nedávno dokončený polyfunkční dům. Vzhled fasády výrazně ovlivnily povrchové úpravy s materiály Sto.

Nové byty, kanceláře a obchodní prostory v centru Bratislavy

Budova je postavena na železobetonové základové desce, nosný systém budovy je tvořen železobetonovými nosnými stěnami, stropy a sloupy. Fasáda je realizována nejmodernějším zateplovacím systémem StoTherm Classic, tepelnou izolaci tvoří minerální vlna a finální vrstvu hladká omítka. Nový objekt nedaleko od Michalské brány nabízí ve čtyřech podzemních podlažích 71 parkovacích míst. V přízemí jsou dva obchodní prostory, pro kanceláře jsou vyhrazeny první tři nadzemní podlaží. Na horních třech patrech je pak osm jedno, dvou, tří nebo čtyřpokojových bytů.

 

Výrazné reliéfní ztvárnění uliční fasády reaguje na plasticitu okolní historizující zástavby

Klíčovou architektonickou otázkou polyfunkčního domu na ulici Konventná byla volba takových postupů, které na jedné straně zareagují na historizující kontext místa stavby, jeho nejbližšího okolí i přilehlých ulic, a které zároveň jednoznačně identifikují jeho architekturu jako dnešní, současnou. Ambicí autorů dostavby bylo, aby byl nový polyfunkční dům identicky současný. A zároveň aby ​​působil jako akceptovatelný mediátor mezi prostředím 19. století a dneškem. To se podařilo: striktně geometrická, avšak strukturovaná plocha s pěkným detailem je změkčená nepravidelným povrchem omítky. Ustupující hmota, orientovaná do vnitrobloku, vytváří prostor pro rozměrné střešní terasy a lodžie, které rozšiřují využitelnou plochu bytů. Charakter architektury je z dvorní strany prostší, což je charakteristické i pro okolní stavby. Důraz je kladen na dobré proporce převýšených okenních otvorů a plných stěn.

 

Přestože je budova jednoznačně moderní, v historickém prostředí působí dobře. A to díky vysoké architektonické úrovni návrhu a jeho provedení

Převažující materialitou plných ploch jsou hladké omítky se selektivním lazurováním. Záměrem tvůrců bylo prezentovat tímto způsobem celistvost nového objemu, podřizujícího se uličnímu, ale i světlotechnického profilu. Architekt Martin Kusý starší, který je spolu se svým synem Martinem kusým ml. a Pavlem Paňákem autorem domu, k tomu řekl: „Diskuse o materiálech s investorem samozřejmě byla, on měl své vlastní představy o fasádě domu. Ale jsem rád, že se nám podařilo ani ne přesvědčit jej, ale že si osvojil náš názor, že ten dům je třeba zapojit do prostředí, ve kterém je, a které je charakteristické omítkami. Vybrali jsme proto omítku, která je kvalitní a moderní, a současně neobyčejná a ušlechtilá. Stříkané kamínky jí dávají vlastní strukturu a identitu, kterou si někdo všimne, a někdo ne."

 

Nerovný povrch se stříkaným kamenivem dokonale naplnil potřeby architektů

"Na kontaktním zateplovacím systému StoTherm Classic MW byl na uliční straně omítkové fasády vytvořen zvláštní povrchový teraco efekt, který si ze širokého sortimentu omítek Sto vybrali sami architekti polyfunkčního domu. „Jeho základem je tenkovrstvá organická jemnozrnná modelační omítka Stolit MP, upravená nástřikem směsi z přírodního kameniva. Vytvoření tohoto efektu s našimi materiály přitom nebylo složité. Do první vrstvy omítky Stolit MP se stříká směs kameniva StoEffect Terrazzo natur. Po zaschnutí první vrstvy se aplikuje druhá vrstva omítky Stolit MP, a tato vrstva se na závěr jemně zafilcuje. Čím je tento efekt zvláštní, je skutečnost, že se s ním nedá udělat dokonale rovný povrch. Ale architekti právě takové řešení od začátku hledali, jejich záměrem bylo cíleně vytvořit nepravidelný, a ne dokonale rovinatý povrch omítky. Budova stojí v centru města a lidé budou kolem ní procházet v těsné blízkosti. Ten nepravidelný a nerovný povrch se autorům domu líbil, protože splňoval jejich cíle, a současně se hodil do lokality, kde jsou lidé velmi blízko k fasádě. Vybírali jsme z několika možností našich omítek včetně kreativních omítek StoSignature. Nakonec volba padla na stříkaný teraco efekt. A díky šikovným fasádníkům se podařila i jeho realizace." říká Ludovít Jelemenský, project manager společnosti Sto Slovensko. Ve dvoře je fasáda, podobně jako celý charakter architektury, prostší. Vrchní vrstvu tvoří organická jemnozrnná omítka Stolit K1.

 

Nominace na cenu CE-ZA-AR

Mezinárodní porota letošního CEZAARa vybrala v prvním kole na shortlist 30 děl, které osobně navštívila. Po obhlídkách napříč celým Slovensku rozhodla o nominací 21 děl, které se ucházely o ocenění 19. ročníku CE ZA AR 2020 v šesti kategoriích. V kategorii bytové domy nominovala i polyfunkční dům na ulici Konventná č.6. Jeden z členů poroty, Ing. arch. Antonín Novák z brněnského ateliéru Architekti D.R.N.H., k tomu uvedl: „Bytový dům Konventná v Bratislavě je noblesním příkladem polyfunkčního objektu, situovaného do proluky v historickém jádru města. Dům obsahuje velmi kvalitní byty s terasami ve vnitrobloku, a především udivuje kvalitně zpracovanou fasádou. Ta se v daném kontextu stává sebevědomým počinem a jasnou deklarací doby svého vzniku."

 

 

Informace o projektu:
Objekt:
Polyfunkční dům, Bratislava
Lokalita: Konventná ulice 6, Bratislava
Investor: Konventná a.s., Bratislava
Architekt: Architekti B.K.P.Š. / Martin Kusý st., Pavol Paňák, Martin Kusý ml., Bratislava
Doba výstavby: 2018-2020
Hlavní dodavatel stavby: I.K.M. REALITY-STAVING Banská Bystrica, a.s.
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetence Sto:

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Bytový komplex v Innsbrucku si hraje s výškami i designem fasád

Autor: stoadministrator
23. 2. 2021
Západně od centra Innsbrucku, nedaleko zdejší univerzity, navrhla místní architektonická kancelář Wiesflecker-architekten rafinovaný obytný areál v oblíbené městské části Höttinger Au. Zástavba na úzkém pozemku ve tvaru „Z“ nabízí i přes velkou hustotu zástavby vysokou kvalitu bydlení. Nedaleko centra Innsbrucku, mezi ulicemi Fürstenweg a Ampfererstraße, na místě, kde dříve stála čerpací stanice s podzemní garáží, stojí nový obytný areál. Nový komplex s 5- až 9- podlažními budovami šesti různých velikostí, ve kterých je celkem 114 bytů, se nenásilně zapojil do stávající stavební struktury v okolí (starší bloková zástavba a dlouhé liniové budovy), a současně neslevil z vysokých požadavků na komfort a kvalitu bydlení.

Hustota zástavby i výška budov se mění od kraje ke středu pozemku

Ve svém návrhu, který zástavbu zhušťuje směrem do středu, architekti navrhli různé výšky a typy domů s cílem optimálně využít místo a vytvořit v bloku domů pestré a atraktivní prostředí. Podobně jako se ke středu zahušťuje zástavba, mění se i výška budov. Podél hranic pozemku umístili autoři projektu pěti až sedmipatrové bytové bloky, uprostřed pozemku je pak nejvyšší devítiposchoďový věžák a spolu s ním několik menších budov. Budovy jsou vždy spojeny po dvou, mají přístup ze společného schodiště, a kromě toho jsou propojeny spojovacími prvky, které jsou po celé výšce poschodí proskleny. Díky rozmanitému uspořádání jednotlivých staveb vznikly prostory a úzké průchody s různorodým charakterem.

 

Hravé uspořádání budov pokračuje v živém a rozmanitém designu fasád

I díky tomu je každý ze zdejších domů něčím výjimečný. Okna různých velikostí, tvarů (kulatá, obdélníková a čtvercová) a uspořádání (kombinace do svislých a vodorovných pásů nebo velkých okenních polí), balkonová zábradlí z děrovaného betonu nebo černého děrovaného plechu dodávají fasádám s náhodně texturovanou hrubou omítkou (StoSignature Rough 40) nápadný a originální vzhled.

 

Drsný povrch s hrubým zrnem dodává fasádě jemnou hloubku

Základem fasád všech zdejších domů je organická hrubozrná modelační omítka Stolit Effect s drsnou nesměrovou texturou. Měnící se výskyt a intenzita světla vytváří u takto upravené kreativní omítky StoSignature efekty světla a stínů. Použitá textura oživuje jinak nenápadný povrch fasády a mění jej v umělecký motiv.

Informace o projektu
Investor: Weinberg Bauträger & Projektentwicklungs GmbH, Innsbruck, Rakousko
Architekt: Wiesflecker-architekten, Innsbruck
Místo: Fürstenweg 49, Innsbruck
Kompetence firmy Sto:

  • zateplovací fasádní systém (StoTherm Vario),
  • modelační omítka Stolit Effect s náhodně texturovanou vrchní omítkou (StoSignature Rough 40)

Realizační firma: HAGA Bau- und Putz, Tulfes
Fotografie: Christian Schellander, Villach

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli