Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Neobyčejná omítka na uliční fasádě nového domu v centru Bratislavy

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Historie projektu, který vyplnil dlouholetou proluku na ulici Konventná v Bratislavě, sahá do roku 2011, kdy společnost Invest Product vypsala architektonickou soutěž na řešení tohoto problematického pozemku. Jejím vítězem se stal zkušený bratislavský ateliér Architekti B.K.P.Š. a podle jeho projektu se stavěl i nedávno dokončený polyfunkční dům. Vzhled fasády výrazně ovlivnily povrchové úpravy s materiály Sto.

Nové byty, kanceláře a obchodní prostory v centru Bratislavy

Budova je postavena na železobetonové základové desce, nosný systém budovy je tvořen železobetonovými nosnými stěnami, stropy a sloupy. Fasáda je realizována nejmodernějším zateplovacím systémem StoTherm Classic, tepelnou izolaci tvoří minerální vlna a finální vrstvu hladká omítka. Nový objekt nedaleko od Michalské brány nabízí ve čtyřech podzemních podlažích 71 parkovacích míst. V přízemí jsou dva obchodní prostory, pro kanceláře jsou vyhrazeny první tři nadzemní podlaží. Na horních třech patrech je pak osm jedno, dvou, tří nebo čtyřpokojových bytů.

 

Výrazné reliéfní ztvárnění uliční fasády reaguje na plasticitu okolní historizující zástavby

Klíčovou architektonickou otázkou polyfunkčního domu na ulici Konventná byla volba takových postupů, které na jedné straně zareagují na historizující kontext místa stavby, jeho nejbližšího okolí i přilehlých ulic, a které zároveň jednoznačně identifikují jeho architekturu jako dnešní, současnou. Ambicí autorů dostavby bylo, aby byl nový polyfunkční dům identicky současný. A zároveň aby ​​působil jako akceptovatelný mediátor mezi prostředím 19. století a dneškem. To se podařilo: striktně geometrická, avšak strukturovaná plocha s pěkným detailem je změkčená nepravidelným povrchem omítky. Ustupující hmota, orientovaná do vnitrobloku, vytváří prostor pro rozměrné střešní terasy a lodžie, které rozšiřují využitelnou plochu bytů. Charakter architektury je z dvorní strany prostší, což je charakteristické i pro okolní stavby. Důraz je kladen na dobré proporce převýšených okenních otvorů a plných stěn.

 

Přestože je budova jednoznačně moderní, v historickém prostředí působí dobře. A to díky vysoké architektonické úrovni návrhu a jeho provedení

Převažující materialitou plných ploch jsou hladké omítky se selektivním lazurováním. Záměrem tvůrců bylo prezentovat tímto způsobem celistvost nového objemu, podřizujícího se uličnímu, ale i světlotechnického profilu. Architekt Martin Kusý starší, který je spolu se svým synem Martinem kusým ml. a Pavlem Paňákem autorem domu, k tomu řekl: „Diskuse o materiálech s investorem samozřejmě byla, on měl své vlastní představy o fasádě domu. Ale jsem rád, že se nám podařilo ani ne přesvědčit jej, ale že si osvojil náš názor, že ten dům je třeba zapojit do prostředí, ve kterém je, a které je charakteristické omítkami. Vybrali jsme proto omítku, která je kvalitní a moderní, a současně neobyčejná a ušlechtilá. Stříkané kamínky jí dávají vlastní strukturu a identitu, kterou si někdo všimne, a někdo ne."

 

Nerovný povrch se stříkaným kamenivem dokonale naplnil potřeby architektů

"Na kontaktním zateplovacím systému StoTherm Classic MW byl na uliční straně omítkové fasády vytvořen zvláštní povrchový teraco efekt, který si ze širokého sortimentu omítek Sto vybrali sami architekti polyfunkčního domu. „Jeho základem je tenkovrstvá organická jemnozrnná modelační omítka Stolit MP, upravená nástřikem směsi z přírodního kameniva. Vytvoření tohoto efektu s našimi materiály přitom nebylo složité. Do první vrstvy omítky Stolit MP se stříká směs kameniva StoEffect Terrazzo natur. Po zaschnutí první vrstvy se aplikuje druhá vrstva omítky Stolit MP, a tato vrstva se na závěr jemně zafilcuje. Čím je tento efekt zvláštní, je skutečnost, že se s ním nedá udělat dokonale rovný povrch. Ale architekti právě takové řešení od začátku hledali, jejich záměrem bylo cíleně vytvořit nepravidelný, a ne dokonale rovinatý povrch omítky. Budova stojí v centru města a lidé budou kolem ní procházet v těsné blízkosti. Ten nepravidelný a nerovný povrch se autorům domu líbil, protože splňoval jejich cíle, a současně se hodil do lokality, kde jsou lidé velmi blízko k fasádě. Vybírali jsme z několika možností našich omítek včetně kreativních omítek StoSignature. Nakonec volba padla na stříkaný teraco efekt. A díky šikovným fasádníkům se podařila i jeho realizace." říká Ludovít Jelemenský, project manager společnosti Sto Slovensko. Ve dvoře je fasáda, podobně jako celý charakter architektury, prostší. Vrchní vrstvu tvoří organická jemnozrnná omítka Stolit K1.

 

Nominace na cenu CE-ZA-AR

Mezinárodní porota letošního CEZAARa vybrala v prvním kole na shortlist 30 děl, které osobně navštívila. Po obhlídkách napříč celým Slovensku rozhodla o nominací 21 děl, které se ucházely o ocenění 19. ročníku CE ZA AR 2020 v šesti kategoriích. V kategorii bytové domy nominovala i polyfunkční dům na ulici Konventná č.6. Jeden z členů poroty, Ing. arch. Antonín Novák z brněnského ateliéru Architekti D.R.N.H., k tomu uvedl: „Bytový dům Konventná v Bratislavě je noblesním příkladem polyfunkčního objektu, situovaného do proluky v historickém jádru města. Dům obsahuje velmi kvalitní byty s terasami ve vnitrobloku, a především udivuje kvalitně zpracovanou fasádou. Ta se v daném kontextu stává sebevědomým počinem a jasnou deklarací doby svého vzniku."

 

 

Informace o projektu:
Objekt:
Polyfunkční dům, Bratislava
Lokalita: Konventná ulice 6, Bratislava
Investor: Konventná a.s., Bratislava
Architekt: Architekti B.K.P.Š. / Martin Kusý st., Pavol Paňák, Martin Kusý ml., Bratislava
Doba výstavby: 2018-2020
Hlavní dodavatel stavby: I.K.M. REALITY-STAVING Banská Bystrica, a.s.
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetence Sto:

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Nový terminál Milano Prime na letišti Malpensa ve Fernu s hladkou omítkou StoSignature

Autor: stoadministrator
29. 9. 2021
Provedením exkluzivního terminálu Milano Prime pro milánské letiště Malpensa připomíná architektonická kancelář One Works, že létání bylo dříve spojeno s atmosférou exkluzivity. Obchodní cestující očekává nezaměnitelná a výrazná budova s minimalistickou, stylovou atmosférou.

Nový terminál navrhli architekti milánské architektonické kanceláře OneWorks

V červenci 2019 byla slavnostně přestřižena páska při inauguraci Milano Prime, nového obchodního a všeobecného leteckého terminálu mezinárodního letiště Milano Malpensa, spravovaného společností SEA Prime. Nový terminál, otevřený 24/7, se rozkládá na ploše 1400 metrů čtverečních. Nachází se ve vyhrazené oblasti letiště Malpensa mezi terminálem 1 a terminálem 2 a zahrnuje prostranství s rozlohou 50 000 metrů čtverečních a hangár o velikosti 5 000 metrů čtverečních, určený pro trysková letadla poslední generace. Terminál Milano prime doplňuje nabídku pro pasažéry a letecké provozovatele, kteří cestují do Milána a Lombardie, tedy velmi atraktivní italské destinace se silným mezinárodním postavením. Projekt, koncipovaný a realizovaný s ohledem na potřeby zákazníků a poptávku trhu, byl realizován podle návrhu mezinárodní architektonické kanceláře OneWorks stavební společností De Vincenzo. Stejně jako na letišti v Linate si všichni pasažéři na Milano Malpensa budou moci užít ultraluxusní specializované služby, jejichž cílem je nabídnout hostům maximální relaxaci a pohodlí před odletem.

 

Polygonální, rafinovaně řezaná budova přitahuje svým pozoruhodným tvarem pozornost cestujících už při přistávání

45 kilometrů od centra Milána leží letiště Milano Malpensa, v jehož areálu vytvořila místní kancelář One Works elegantní terminál. Vstupní část kompaktní stavby se vyznačuje zářezem do jejího objemu. Vyčnívající dynamická střecha působí jako přátelské gesto. O ještě větší kontrast na vnějším plášti, a ještě větší plasticitu se stará souhra temných panelů, prostorných okenních pásů a zářivě bílých ploch. Kdo do terminálu vstupuje, toho očekává elegantní, světlé prostředí: perleťově šedé hliníkové prvky se atraktivně lesknou a třpytí a vytváří různé efekty odrazů. To vše propůjčuje prostoru dojem kvality. Z lobby se pasažéři dostanou k bezpečnostní kontrole, oddělené skleněnou stěnou s posuvnými dveřmi. Pro čekající je k dispozici pět různých exkluzivních lóží. I pres omezenou velikost má terminál mezinárodní atmosféru, a přitom vyzařuje jak útulnost, tak i exkluzivitu.

 

Extrémně hladká omítka StoSignature na předsazené odvětrávané fasádě terminálu

Jemné a hladké povrchové struktury omítek StoSignature se mohou pochlubit čistotou, kterou působí na uživatele okolního prostoru a představují svou hladkostí dokonalost. Zdůrazňují cit architekta, mistrovství řemeslníka a vystihují kvalitu samotného materiálu. Elegance fasády je dosaženo precizní realizací každé vrstvy.

Informace o projektu:

Investor: Sea Prime, Milan, Itálie

Architekti: One Works, Milan

Místo: Ferno

Kompetence firmy Sto: předsazená odvětrávaná fasáda s extrémně hladkou omítkou (StoSignature Fine 30), zčásti s lesklým nátěrem (StoAqua Emaille PU Gloss)

Realizační firma: Sistema Tetto, Chiusano di San Domenico

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli