Investor Bytů Šibeník v Olomouci průkopnicky vsadil na kreativní ztvárnění fasády

Investor Bytů Šibeník v Olomouci průkopnicky vsadil na kreativní ztvárnění fasády

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Pro majitele nových bytů je jednou z hlavních předností Bytů Šibeník v Olomouci bezpochyby umístění v lokalitě, která nabízí odpočinek s dosahem všech služeb velkoměsta. Investor tohoto developerského projektu, společnost JTH Group a.s. z Teplic, tady v letech 2019-2021 dokončil ve třech bytových domech 181 bytů, nyní zahajuje 2.etapu výstavby. Na fasádách vsadil jako jeden z prvních investorů u nás na fasádní prvky se vzhledem dřeva StoCleyer W, tvůrčím způsobem je realizovaná i omítka se vzhledem betonu StoBeton Svit.

Architektem olomouckého rezidenčního projektu byla společnost ALFAPROJEKT OLOMOUC, a.s., která se profiluje jako architektonický ateliér s projektanty všech profesí pro zajišťování všech stupňů projektových dokumentací. Hlavní činností ateliéru s více jak 30 pracovníky je zpracovávání projektů průmyslové výstavby, občanské a bytové výstavby ve všech stupních a územních plánů. Firma také zajišťuje inženýrskou činnost spojenou se získáním rozhodnutí a povolení staveb, včetně dozorů. Autorem návrhu Bytů Šibeník byl architekt Ivo Gerhard. O realizaci projektu se postarala šumperská firma Fortex stavby s.r.o..

 

Fasády v Olomouci jsou mezi prvními, kde jsou instalovány fasádní obkladové prvky StoCleyer W

Roman Bobek, objektový specialista společnosti Sto, ocenil zejména vizi investora projektu Byty Šibeník: „Obkladové prvky StoCleyer W jsou na našem trhu novinkou a z tohoto pohledu vnímám jednání investora jako průkopnické. Sto mu „na oplátku“ nabídlo originální a spolehlivé řešení, které lze snadno a rychle využít k vytvoření autentického dřevěného vzhledu na našich vnějších zateplovacích systémech. Konkrétně na bytových domech Šibeník v Olomouci je fasáda zateplena kontaktním fasádním systémem StoTherm Vario a na něm jsou nalepeny naše obkladové panely StoCleyer W. Tyto fasádní prvky se velmi jednoduše montují, nevyžadují žádné složité úpravy, podkladové konstrukce nebo řešení detailů spojů a také téměř nepotřebují žádnou dodatečnou údržbu. Navíc je investor, tvůrce návrhu nebo realizační firma může mít v široké paletě zrnitostí a barevných vzorů. Na fasádě Bytů Šibeník se nám podařilo optimálně sladit dřevěný vzhled části fasády, realizované z těchto prvků, s okny jednotlivých bytů.“

 

Vzhled fasádních desek se jen minimálně liší od pravého dřeva, fasáda z panelů StoCleyer W je přitom odolnější a snadněji se udržuje. Jako součást vnějšího zateplovacího systému se fasádní obkladové prvky lepí na místě rychle a bezpečně a splňují všechny požadavky stavebních norem.

 

Tvůrčím způsobem je také řešena fasádní omítka StoSignature se vzhledem betonu

Zvolený povrch StoBeton Svit je odolný a praktický a jeho specifická struktura s charakterem starého rustikálního betonu vznikla ručním zpracováním vrstev vrchní omítky StoSilco. Pro zateplovací systémy je výhodou, že tyto omítky jsou pružné a odolné, investoři oceňují jejich originální vzhled. Při provedení se výrazně uplatní rukopis řemeslníka.

Informace o projektu:
Objekt:
Byty Šibeník, Olomouc
Investor: JTH Group a.s., Teplice
Architekti: ALFAPROJEKT OLOMOUC, a.s., Olomouc
Realizace: Fortex stavby s.r.o., Šumperk
Kompetence Sto: fasádní systém StoTherm Vario, obkladové prvky se vzhledem dřeva StoCleyer W, kreativní omítka StoSignature se vzhledem betonu StoBeton Svit, vrchní omítka StoSilco
Foto: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli