Fasádní prvky StoEcoshape a broušená omítka zdobí novou vilu v Bardějově

Fasádní prvky StoEcoshape a broušená omítka zdobí novou vilu v Bardějově

Autor: stoadministrator
29. 4. 2022
Dvoupodlažní rodinný dům v Bardějově, navržený architektem Pavlem Wohlfahrtem z Košic, je ztělesněním ideálního spojení maximálního komfortu, nadčasového vzhledu a tradičních i moderních stavebních materiálů a technologií. Vnější podobu ovlivnily také fasádní systémy a materiály z produkce společnosti Sto.

Dům na první pohled upoutá decentním kontrastem dřevěného obkladu, skla a šedé broušené omítky, v přízemí doplněné o fasádní obklad s lineární texturou. Typické drážky pro tento typ textury však nejsou provedeny v omítce, autor vily tady ve spolupráci se zástupci společnosti Sto použil originální fasádní omítkové prvky StoEcoshape 20000. Drážky posilují účinek měnícího se světla a jejich řemeslně dokonalá aplikace dává fasádě spolu s broušenou omítkou na fasádě II. NP nezaměnitelnou tvář.

 

Fasádní obkladové pásy StoEcoshape 20 000 vytvářejí dokonalou rýhovanou strukturu fasády.
Fasádní obkladové pásy StoEcoshape 20 000 vytvářejí dokonalou rýhovanou strukturu fasády.

 

Fasádní profil s drážkami je unikátní fasádní materiál, vytvořený pro netradiční architekturu

StoEcoshape 20000 je bezcementová hmota vyztužená vlákny, která je elastická a zároveň vysoce odolná proti povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a tvorbě trhlin. Snadná instalace nabízí ekonomické výhody, pečlivé zpracování zajišťuje dokonalý estetický výsledek. S omítkovými prvky StoEcoshape se snadno navrhují individuální fasády na míru, široké spektrum tvarů, textur a barev vytváří nekonečné možnosti designu a kombinace – od dekorativních kontrastních vzorů až po monochromatický charakter fasády.

 

Michal Mikláš, obchodně technický poradce společnosti Sto Slovensko k těmto originálním fasádním obkladům říká: „Lineární struktury se dají realizovat i formou omítky. Díky špičkovým materiálům, ověřeným pracovním postupům a spolupráci s našimi specialisty ji zvládne každá proškolená firma. Na druhé straně je pravda, že „táhnout“ lineární drážkovanou texturu v omítce vyžaduje určitou řemeslnou zručnost a zkušenost. Odolnou, rychlou a maximálně flexibilní alternativou lineárních omítkových textur jsou prefabrikované omítkové fasádní prvky StoEcoshape 20000.“

 

Prvky StoEcoshape 20000 se dají lepit i na zaoblené plochy, snadno se také barevně upravují

Nízká hmotnost a pružnost prvků StoEcoshape 20000 vyplývá z použití bezcementových materiálů, flexibilita pak dovoluje použití na rovných i zaoblených plochách. Fasádní omítkové prvky mají vysokou odolnost vůči atmosférickým podmínkám a díky systémovým nátěrům Sto odolávají i biologické korozi. Pomocí lepidla se rychle a snadno instalují a lze je barevně upravit nátěry z kompletní barevné škály systému StoColor. Tento systém lze samozřejmě použít s technologií Lotus Effect® (StoColor Lotusan) a Dryonic Technology®. V základní nabídce jsou tři standardní vzory drážek (10 + 10 mm, 20 + 20 mm a 20 + 10 mm), speciální vzory umí Sto dodat na vyžádání.

 

Broušená a vymývaná omítka StoSignature
Broušená a vymývaná omítka StoSignature

 

Kreativní omítky StoSignature s hebkostí sametu a výraznou šedou barvou jsou krásné a odolné

Základem je zateplovací systém StoTherm Classic s izolantem na bázi minerální vlny. Povrchovou úpravu fasády tvoří organická omítka Stolit K 1,5 37100 a modelační omítka Stolit MP 37100. Horní vrstva omítky je upravena broušenou technikou, následné umyta a po vyzrání dokončena šedým nátěrem. Konečná úprava potěší nejen oko, ale i další lidský smysl: při doteku ruky má hebkost sametu. A i přes svůj výrazný šedý odstín odolává účinkům slunečního záření.

Informace o projektu: 

Investor: soukromá osoba
Architekt: Ing. Arch. Pavol Wohlfahrt
​Realizace: SIKO - PO, s.r.o. , Štetec, s.r.o. (povrchová úprava)
Kompetence Sto:

  • StoTherm Classic MW,
  • Kreativní omítky StoSignature 
  • StoEcoshape 20000

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli