Černá a bílá na fasádě rodinného hotelu nedaleko Merana

Černá a bílá na fasádě rodinného hotelu nedaleko Merana

Autor: stoadministrator
6. 5. 2021
Rodinný hotel Gartner najdete v jihotyrolské vesnici Tirol nedaleko Merana. Rodina Gartnerových, která hotel vlastní a provozuje, nechala hotel rozšířit o dvoupatrovou budovu pro wellness, a také o velký loft se soukromou zahradou. Autorem návrhů je architektonická kancelář Monovolume architecture+design z Bolzana.

Nenucenost, přirozenost a styl

To jsou tři typické rysy, které charakterizují jak hotel Gartner, tak i jeho majitele, rodinu Gartnerových. Rozsáhlá přestavba rodinný hotel nejen zvětšila, ale také kvalitativně zhodnotila. Architektonická kancelář Monovolume architecture+design, sídlící v Bolzanu, vytvořila budovu pro wellness v podobě White Spa House s charakteristickými jasnými liniemi a vznosnými tvary.

 

Černá a bílá barva dominují oběma budovám

Dvoupatrová stavba zaujímá exkluzivní místo v okolní krajině, zvenčí je celá bílá, zatímco uvnitř dominuje černá barva, na jejímž pozadí se velmi dobře vyjímá oranžový a žlutý designový nábytek. Do tohoto architektonického hávu je zahalena mimo jiné panoramatická sauna s úchvatným výhledem na horskou krajinu, „sněhová místnost“, která podporuje prokrvení a látkovou výměnu, relaxační místnost s vodními lůžky a prostorné fitness studio. Nedaleko White Spa House vznikl loft o 70 metrech čtverečních. Loft má zvenku černou barvu a patří k němu soukromá zahrada o rozloze 106 metrů čtverečních. Kromě toho byla nově upravena již stávající zimní zahrada, novou podobu dostala i zahrada a byl vytvořen vnější relaxační prostor.

 

Výběru barev přizpůsobili architekti i použité fasádní nátěry

Kromě zateplovacího fasádního systému Sto Therm Vario si ze sortimentu Sto vybrali jihotyrolští architekti i fasádní barvy. Plášť budovy chrání před řasami a plísněmi barva Sto Color Dryonic G s bionickým principem účinku proti řasám a plísním, na černou fasádu loftu zvolili autoři rekonstrukce fasádní barvu odrážející teplo StoColor X-black.

Informace o projektu:
Investor:
Rodina Gartnerových
Architekt: Monovolume architecture+design, Bolzano, Itálie
Místo: Hauptstraße 65, Tirol
Kompetence firmy Sto:

  • zateplovací fasádní systém (Sto Therm Vario),
  • fasádní barva bez biocidů s bionickým principem účinku proti řasám a plísním (Sto Color Dryonic G),
  • fasádní barva odrážející teplo (StoColor X-black)

Realizační firma: AZ Pitture Srl, Bolzano

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli