Centrum psychiatrické rehabilitace v Bolzanu zdobí drážkována lineární fasáda s texturou StoSignature

Centrum psychiatrické rehabilitace v Bolzanu zdobí drážkována lineární fasáda s texturou StoSignature

Autor: stoadmin
25. 3. 2019
Nominace na architektonickou cenu Miese van der Rohe 2015, silný vztah mezi objektem a městskou čtvrtí, prolomení psychologických bariér, typických pro podobná centra, špičkové materiály a mistrovské zpracování. To jsou z pohledu architektury a stavebnictví hlavní atributy objektu Centra psychiatrické rehabilitace v Bolzanu.

Centra komunitní psychiatrie jsou jedním z pilířů v péči o duševní zdraví

Nové Centro di riabilitazione psichiatrica v severoitalském Bolzanu je zdravotnickým zařízením, jehož cílem je vytvořit společenství, ve kterém mohou obyvatelé, pacienti a pečovatelé pracovat společně na péči o dlouhodobé duševní zdraví. Jako všude, i tady je část duševně nemocných schopna žít (různě dlouhou dobu) mimo psychiatrická zařízení, ale přesto vyžaduje komplexní péči, kterou mohou poskytnout pouze podobná centra komunitní psychiatrie. Budova tak kalibruje spektrum vnitřních i venkovních prostor s cílem vytvořit prostředí spolupráce a duševní pohody. Centrum s nezávislou chráněnou bytovou jednotkou se nachází v obytné čtvrti Bolzano-Gries, která leží na západ od historického centra města a řeky Talvery. Budova je tvořena základnou s obdélníkovým půdorysem, do kterého jsou umístěny dva samostatné třípodlažní svazky. Ty vytvářejí vnitřní nádvoří, otevřená k obloze a přemostěná terasami.

 

Prolomení bariér a posílení vztahu centra a čtvrtě

Zakladatelé studia MoDus Architects z Brixenu, Matteo Scagnol a Sandy Attiaová, chtěli při projektování centra prolomit tradiční psychologické a fyzické bariéry, které jsou spojeny se zařízeními duševního zdraví. Na velmi viditelném místě, podél hlavní ulice čtvrti, používá centrum slovník spojený ne s institucionálními, ale s rezidenčními projekty. Velkorysé nádvoří ve vstupní zóně s přímým vstupem z ulice dovoluje přístup ke všem veřejným funkcím, umístěným v přízemí, a navíc vytváří v koncentrované okolní zástavbě tolik potřebné místo k uvolnění. Prostor slouží i jako neformální platforma pro setkávání a podporu obyvatel střediska a jejich rodin. Silný vztah mezi centrem a celou čtvrtí byl také jednou z hlavních zásad návrhu. Při navrhování fasády, barev, povrchů a materiálů byly inspirací budovy, typické pro celou městskou čtvrť Bolzano-Gries. Cílem bylo opět posílení vzájemného vztahu centra a městské čtvrtě.

 

Energeticky úsporný objekt s fasádním zateplovacím systémem Sto

Pečlivé rozpočtové plánování umožnilo, aby stavba s energetickým koeficientem 16kWh/m²a spadala pod druhou nejvyšší kategorii italských energetických certifikací (CasaClima A, v Itálii nazývané také jako "třílitrové domy", protože objekty v této kategorii vyžadují max. 3 litry nafty nebo 3 kubíky plynu na metr čtvereční ročně). Solární panely, sálavé vytápění a chlazení ve stropech spolu s efektivní obálkou budovy přispívají k cenově dostupnému a snadno udržovatelnému a energeticky vyspělému objektu. Pro zateplení jsou použity fasádní zateplovací systémy StoTherm Vario a StoTherm Mineral, vzhledu fasády dominuje kromě barev drážkovaná lineární omítka StoSignature s texturou Linear 30.

 

Lineární drážkovaná textura StoSignature

Pro místní realizační firmu amac-bau-service bylo jedním z klíčových zadání právě správné provedení této drážkované omítky. Za prvé bylo důležité zabránit vodě, aby z drážek odtékala a tím chránit fasádu před poškozením mrazem. Za druhé bylo potřeba ručně srovnat omítkové drážky s úrovní okenních parapetů. Z toho důvodů realizační firma vyvinula a využívala speciální pomůcku, díky které se daly realizovat drážky po obvodu celé budovy a bez jakýchkoliv přerušení. Špičkové řemeslo a materiály charakterizují celý projekt. I díky spolupráci se specialisty firmy Sto vzniklo působivé řešení obtížného úkolu – „táhnout“ lineární drážkovanou texturu po celé ploše budovy a současně ji udržet v přesně stanoveném náklonu.

 

 

Architekt

MoDus Architects, Brixen, Itálie

Matteo Scagnol a Sandy Attiaová

 

Místo

Bolzano, Itálie

 

Termín výstavby

2014

 

Kompetence Sto:

StoTherm Vario/StoTherm Mineral

Textura: Linear 30 s minerálními maltami a nátěrem

 

Realizace

amac-bau-service, Bolzano, Itálie;

Iobstraibizer s.r.l., Trento, Itálie

 

Fotografie

René Riller

Fieldset
Centrum psychiatrické rehabilitace
Bolzano, Itálie
Autor stavby
MoDus Architects
Rok dokončení
2014

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

20letý bezplatný pozáruční servis fasády Sto prodlouží životnost zateplovacího systému

Autor: e.papcunova@sto.com
9. 10. 2019
„Jo jo, i o fasádu se člověk musí starat." povzdechne si nejeden majitel rodinného či bytového domu. „Bez obav, na tento úkol už nejste sami." odpoví mu technický poradce Sto a dodá: „Pokud už máte nebo jen uvažujete o fasádním systému Sto, určitě oceníte novou službu, kterou nyní Sto nabízí - 20letý bezplatný pozáruční servis fasády."

Každá fasáda je vystavena zatížení a každá dříve či později potřebuje péči

Na fasádu působí klimatické podmínky, sluneční záření, biotické napadení, prach a městské exhalace. Navíc je nutné počítat s tím, že může dojít i k mechanickému poškození v oblasti vchodů, soklů či míst v blízkosti chodníků a komunikací. Častým požadavkem jsou i výrazné barevné odstíny na fasádě - bohužel právě výrazné fasádní barvy vyžadují zvýšenou pozornost, a je potřeba u nich dělat obnovovací nátěry. Ať už je důvodem počasí, mechanické poškození nebo výrazná barva, vždy platí, že každá fasáda dříve či později potřebuje péči.

 

Prostřednictvím 20tiletého pozáručního servisu Sto však mají majitelé o fasádu postaráno ...

... a nemusí se obávat trvalého poškození fasády. Na společnost Sto se i po letech může majitel domu spolehnout - její pracovníci včas odhalí případné nedostatky a navrhnou mu správné řešení tak, aby zůstala zachována hodnota, funkčnost a estetika stavby. Díky bezplatnému pozáručního servisu Sto tak má majitel jistotu, že bude bydlet v budově s funkční, bezpečnou a vizuálně přívětivou fasádou, která mu bude sloužit po dlouhá desetiletí.

 

Se Sto se nekupuje jen materiál, ale i kompetence a servis

V dnešní době většina realizačních firem nakupuje materiál ve stavebninách, které jim dávají pouze standardní dvouletou záruku na materiál. Společnost Sto je však přímým výrobcem a může zákazníkům, kteří mají její zateplení, nabídnout mnohem více. Mezi majiteli domů je jen málo na slovo vzatých stavebních odborníků, kteří dokáží kompetentně posoudit stav fasády. I z těchto důvodů je bezplatná služba 20tiletého pozáručního servisu Sto užitečným a dobrým pomocníkem.

 

Princip fungování této 20letý péče o fasádu je velmi prostý

Po realizaci stavby s materiály společnosti Sto registrujeme budovu do našeho systému a vystavíme její servisní knížku, díky níž získá majitel budovy nebo její správce oprávnění požádat v předem stanovených intervalech o analýzu stavu fasády. Do servisní knížky se zároveň budou evidovat všechny servisní prohlídky a navržená řešení. Po prvních 7 letech od realizace má majitel nárok na bezplatnou kontrolu stavu fasády a návrh servisních opatření. A následně každé 3 roky na pravidelné servisní prohlídky, které jsou realizovány prostřednictvím našeho týmu. Po realizaci pozáruční prohlídky a zápisu do servisní knížky od nás majitel dostane návrh případných servisních opatření, které doporučujeme zrealizovat na prodloužení životnosti fasády nebo k odstranění případných nedostatků. Zároveň mu doporučíme vhodnou realizační firmu, o které víme, že má dostatek zkušenosti s odstraňováním daných nedostatků.

 

Servisní kontrola prověří stav fasády a nabídne příslušné kroky k nápravě

Při servisní kontrole například technici Sto zjišťují, v jakém stavu se nachází povrchová úprava fasády a zda je třeba provést čištění od prachových částic nebo nečistot. Vizuální kontrola odhalí možné biotické napadení povrchu fasády, které může mít negativní vliv nejen na kvalitu samotné povrchové vrstvy, ale mít i nepříznivé zdravotní účinky na obyvatele domu. Prověřuje se také nasákavost nebo zda povrchové vrstvy nekřídovatí. Technici během návštěvy také zjišťují, zda se na fasádě nenacházejí trhliny, které mají tendenci se rozšiřovat a ještě více narušit její povrch. Zkontrolován bude i aktuální stav kvality spojů fasády k prostupujícím prvkům, jako jsou parapety či oplechování. Díky tomu získá majitel domu jistotu, že se do izolačního systému nedostává nežádoucí vlhkost, a že je zajištěna správná izolační funkce fasády. V případě vážného podezření na nestabilitu zateplovacího systému či v případě potřeby aplikace zdvojené izolační vrstvy provedou - na žádost majitele / správce budovy - analýzu kontaktního zateplovacího systému, doporučí vhodného statika a navrhnou optimální řešení.

 

Tradice značky Sto, vlastní vývojové centrum, a její působnost ve více než 60 zemích světa je garancí fungování na celé 20leté období, kdy Sto investorům garantuje tuto jedinečnou službu. Technici Sto jsou připraveni řešit většinu požadavků, které vzniknou během "užívání" a pomohou výrazně prodloužit životnost zateplovacího systému. Více informací o 20letém pozáručním servisu fasády i o dalších produktech a službách společnosti Sto najdete na www.sto.cz.

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli