Bytový komplex v Innsbrucku si hraje s výškami i designem fasád

Bytový komplex v Innsbrucku si hraje s výškami i designem fasád

Autor: stoadministrator
23. 2. 2021
Západně od centra Innsbrucku, nedaleko zdejší univerzity, navrhla místní architektonická kancelář Wiesflecker-architekten rafinovaný obytný areál v oblíbené městské části Höttinger Au. Zástavba na úzkém pozemku ve tvaru „Z“ nabízí i přes velkou hustotu zástavby vysokou kvalitu bydlení. Nedaleko centra Innsbrucku, mezi ulicemi Fürstenweg a Ampfererstraße, na místě, kde dříve stála čerpací stanice s podzemní garáží, stojí nový obytný areál. Nový komplex s 5- až 9- podlažními budovami šesti různých velikostí, ve kterých je celkem 114 bytů, se nenásilně zapojil do stávající stavební struktury v okolí (starší bloková zástavba a dlouhé liniové budovy), a současně neslevil z vysokých požadavků na komfort a kvalitu bydlení.

Hustota zástavby i výška budov se mění od kraje ke středu pozemku

Ve svém návrhu, který zástavbu zhušťuje směrem do středu, architekti navrhli různé výšky a typy domů s cílem optimálně využít místo a vytvořit v bloku domů pestré a atraktivní prostředí. Podobně jako se ke středu zahušťuje zástavba, mění se i výška budov. Podél hranic pozemku umístili autoři projektu pěti až sedmipatrové bytové bloky, uprostřed pozemku je pak nejvyšší devítiposchoďový věžák a spolu s ním několik menších budov. Budovy jsou vždy spojeny po dvou, mají přístup ze společného schodiště, a kromě toho jsou propojeny spojovacími prvky, které jsou po celé výšce poschodí proskleny. Díky rozmanitému uspořádání jednotlivých staveb vznikly prostory a úzké průchody s různorodým charakterem.

 

Hravé uspořádání budov pokračuje v živém a rozmanitém designu fasád

I díky tomu je každý ze zdejších domů něčím výjimečný. Okna různých velikostí, tvarů (kulatá, obdélníková a čtvercová) a uspořádání (kombinace do svislých a vodorovných pásů nebo velkých okenních polí), balkonová zábradlí z děrovaného betonu nebo černého děrovaného plechu dodávají fasádám s náhodně texturovanou hrubou omítkou (StoSignature Rough 40) nápadný a originální vzhled.

 

Drsný povrch s hrubým zrnem dodává fasádě jemnou hloubku

Základem fasád všech zdejších domů je organická hrubozrná modelační omítka Stolit Effect s drsnou nesměrovou texturou. Měnící se výskyt a intenzita světla vytváří u takto upravené kreativní omítky StoSignature efekty světla a stínů. Použitá textura oživuje jinak nenápadný povrch fasády a mění jej v umělecký motiv.

Informace o projektu
Investor: Weinberg Bauträger & Projektentwicklungs GmbH, Innsbruck, Rakousko
Architekt: Wiesflecker-architekten, Innsbruck
Místo: Fürstenweg 49, Innsbruck
Kompetence firmy Sto:

  • zateplovací fasádní systém (StoTherm Vario),
  • modelační omítka Stolit Effect s náhodně texturovanou vrchní omítkou (StoSignature Rough 40)

Realizační firma: HAGA Bau- und Putz, Tulfes
Fotografie: Christian Schellander, Villach

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Rekonstruovaný supermarket COOP v Lednici s drážkovanou fasádou StoSignature Linear

Autor: stoadministrator
23. 2. 2021
Supermarket spotřebního družstva v Lednici prošel v letech 2018-2019 kompletní rekonstrukcí interiéru a exteriéru. Od května 2019, kdy proběhlo jeho otevření, získala prodejna moderní vzhled s proskleným vchodem. Uvnitř prodejny jsou nové regály, velké chladící a mrazící zařízení, pokladny, osvětlení, podlahy, nelze si také nevšimnou krásné dřevěné vinotéky a pultu s uzeninami, který je celý obložený dřevem. Jednoduchostí a působivou čistotou upoutá i fasáda, který využívá všech předností kreativních omítek StoSignature.

Létající inženýři dali budově na lednickém Zámeckém náměstí tvář i ducha

Investorem rekonstrukce byla Jednota, spotřební družstvo v Mikulově, do jejíž sítě prodejen a supermarketů COOP JEDNOTA patří i supermarket v Lednici. Autorem návrhu byli architekti z brněnského ateliéru Létající inženýři pod vedením ing. Arch. Tomáše Havlíčka. Brněnští Létající inženýři potvrdili i na tomto objektu, že jejich „architektura v útoku“ je vše, jen ne nudná a bezduchá.

 

Špičková architektura, řemeslo a materiály charakterizují celý projekt

Fasáda supermarketu COOP JEDNOTA na Zámeckém náměstí v Lednici je zateplena kontaktním fasádním zateplovacím systémem StoTherm Vario, který charakterizuje nejen kvalita, ale i široké možnosti povrchových úprav. Na realizaci drážkované fasády StoSignature Linear byla použita bílá minerální modelační omítka Sto Miral MP, organický mezinátěr Sto Putzgrund a tónovaná silikonově pryskyřičná fasádní barva Sto Color Silco G IQ.  

 

Systém kreativních omítek StoSignature umožnil i na lednickém objektu tvorbu originální povrchové úpravy, přesně podle představ architektů a investora. Díky těmto omítkám lze vyzdobit povrchy prověřenými texturami: od standardních přes jemné nebo hrubé až po grafické či lineární. Právě drážkované fasády, použité na prodejně v Lednici, jsou jednou z trendových textur. Lineární struktury drážek vytváří jemný obraz, který přes svůj nenápadný dekor dává fasádě moderní a nezaměnitelnou podobu.

Informace o projektu:
Objekt:
Supermarket COOP JEDNOTA v Lednici
Investor: Jednota, spotřební družstvo v Mikulově
Architekti: Létající inženýři, Brno
Realizace: Stavební firma PLUS s.r.o., Hodonín
Termín: 2018-2019
Kompetence Sto: StoTherm Vario, kreativní drážkovaná fasáda StoSignature Linear, realizovaná s omítkou StoMiral MP, organickým mezinátěrem Sto Putzgrund a silikonově pryskyřičnou fasádní barvou Sto Color Silco G IQ

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli