Bytový dům Reykjavik v Utrechtu poutá pozornost symbiózou designu a materiálů

Bytový dům Reykjavik v Utrechtu poutá pozornost symbiózou designu a materiálů

Autor: stoadministrator
9. 5. 2022
Reykjavík je obytná budova v rezidenčním a obchodním centru Leidsche Rijn Centrum Noord v nizozemském Utrechtu. Dominantu fasády bytového domu tvoří cihlové obkladové pásky StoCleyer B, které jsou na soklu doplněny o obklad z robustního přírodního kamene. Spojení přírodních a prefabrikovaných fasádních materiálů spolu s prostorovým členěním fasády vytvořilo výraznou vizuální strukturu a nezaměnitelný charakter nového bytového domu pro mladé.

Fabianne Riolo, architektka studia diederendirrix s pobočkami v Eindhovenu a Rotterdamu k řešení bytového domu říká: „Z urbanistického hlediska jsme nemohli pojmout obytný dům Reykjavík formou jednoho velkého bloku. Tomu jsme se vyhnuli tím, že jsme si pohráli s detaily a objemy fasád. Vrstvení je patrné zejména v nejvyšších patrech. Díky hře ustupujících prvků v posledních dvou podlažích působí dům hravěji a zakončuje objem celé budovy. Různé tvary, kombinace přírodního kamene a cihlových obkladových pásků, střídání velkých balkonů a francouzských balkonů navíc dodávají Reykjavíku nádech reprezentativnosti i hravosti.“

 

Charakter stavbě dodává cihlová fasáda z flexibilních obkladových pásků StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokl.
Charakter stavbě dodává cihlová fasáda z flexibilních obkladových pásků StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokl.

 

Prostorově citlivá kompozice

Charakteristickým rysem jsou cihlové obkladové pásky StoCleyer B, které vytváří tradiční cihlový design fasády. Střídání vertikálního formátu fasády s cihlovým obkladem při vstupu a horizontálního přístupu ve zbývajících částech fasády zde zajišťuje dimenzování, rytmus a variabilitu. 4,5 m vysoký sokl je také výrazným prvkem, objem stavby získává členitost i díky zapuštěným vrstvám dvou nejvyšších podlaží. V důsledku toho budova působí méně masivně a získává svůj nezaměnitelný hravý charakter. K hravému efektu přispívá také sektorové členění fasády. V celém konceptu hrají roli i fasádní otvory, balkony a kontrasty ve zdivu, přičemž celek se vyznačuje citlivou rozměrovou kompozicí s vyváženými proporcemi.

 

Seznamte se s cihlovými obkladovými pásky StoCleyer B

Cihlové obkladové pásky StoCleyer B, které jsou optimalizovány pro fasádní zateplovací systémy, umožňují neuvěřitelně snadno kombinovat robustní vzhled cihlové fasády s vysoce efektivní tepelnou ochranou budovy. Bližší informace získáte v našem katalogu, který si můžete stáhnout tady, nebo na konzultaci, kterou si můžete domluvit se zástupcem našeho obchodního týmu.

Informace o projektu
Projekt: Bytový dům Reykjavík, Utrecht
Investor: Sustay De Vries en Verburg
Architekti: diederendirrix B. V., Eindhoven,
Realizace: De Vries en Verburg Bouw B. V., Stolwijk
Kompetence Sto:            

  • StoTherm Classic®
  • StoCleyer B vzor 61 740

Fotografie: Ronald Tilleman Photography, Rotterdam

 

 

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě nové administrativní budovy LANIK v Boskovicích

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorem rekonstrukce a jižní přístavby nové administrativní budovy technologické firmy LANIK v Boskovicích je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráží jasnou vizí autora a současně představuje současnou tvář a budoucí směřování investora. Vnější podobu nové přístavby a fasádu starší rekonstruované budovy ovlivnily i kreativní omítky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická společnost, působící po celém světě jako výrobce a dodavatel keramických pěnových filtrů. Areál společnosti se nachází v průmyslové zóně Boskovic, a právě tady vyrostlo v letech 2018–2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinující starší budovu s novou přístavbou, je umístěna na exkluzivním místě v rámci stávající průmyslové zóny tak, aby tvořila dominantu a jasný orientační bod pro návštěvníky. Současně funguje jako hlavní vstup do areálu firmy LANIK a symbol současné tváře a budoucího směřování společnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdůrazněna vystupujícím tělesem zasedací místnosti s plně prosklenou a zastíněnou fasádou, která tvoří přirozenou ochranu vstupu před povětrnostními vlivy.


Elegantní a do detailů promyšlený interiér administrativní části.

Na fasádě nové přístavby byla použita ručně broušená tmavá omítka

Součástí výstavby nového sídla společnosti byly úpravy starší budovy, v níž je umístěno provozní zázemí. Rekonstruované interiéry starší části jsou zařízeny úsporně a převládá v nich bílá a šedá barva a jsou zvýrazněny černými kovovými prvky. Zcela nová je na této podlouhlé budově fasáda s kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Vario a světlou omítkou, kombinovanou v meziokenních prostorách s broušenou betonově šedou omítkou. Nově byl v této části vybudován před fasádou rošt pro popínavé rostliny a nové je také únikové schodiště. Upravená budova funkčně navazuje na novou vstupní budovu. Fasáda této přístavby je zateplena kontaktním zateplovacím systémem StoTherm Classic, vrchní vrstvu tvoří tmavá ručně broušená omítka. Prosklené plochy jsou pokryty stínicími lamelami, interiéru dvoupodlažního atria s osvětlením shora dominuje levitující schodiště a zábradlí z tenkých lan. Z materiálů je použit pohledový beton a cementový nátěr v kombinaci s masivním dřevem a přírodními artefakty.

 


Večerní pohled na tmavou fasádu budovy.

Kreativní omítky StoSignature splnily požadavky architekta i investora

„Fasádní práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, jejíž spolumajitel pan Zbyněk Buchta nás vyzval ke spolupráci. U starší původní části nového sídla měl pan architekt Štěrbák jasnou vizi v jemných odstínech. Na hlavní fasádní plochy rekonstruovaného objektu byla použita finální povrchová úprava pomocí silikonově-pryskyřičné omítky StoSilco K 1.5. Prostor mezi okny pak byl ozvláštněn betonově šedým broušeným povrchem StoBeton MP z řady kreativních omítek StoSignature, realizovaný pomocí omítek Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na jižní nové přístavbě je potom naopak jedna z nejodvážnějších povrchových úprav: „poškrábaný" StoBeton Ter v tmavém odstínu. Ten se nám podařilo realizovat díky bezcementové podkladní omítce StoArmat Classic plus. Aplikace finálního povrchu pak probíhala pod drobnohledem pana architekta Štěrbáka a jednatele investora pana Igora Láníka. Následné broušení, umývání, znovu broušení a další umývání bylo časově náročné, ale nakonec se nám po několika vzorkovacích dnech podařilo dosáhnout výsledku, který architekta i jednatele firmy LANIK plně uspokojil.“ říká obchodně technický poradce Sto Martin Kadlc.

Informace o projektu:
Objekt:
Administrativní sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráce Michal Hořelka, Daniel Chocholatý
Realizace: 2018-20
Realizační firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetence Sto: zateplovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreativní omítky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladní omítka StoArmat Classic plus

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli