Bytový dům Reykjavik v Utrechtu poutá pozornost symbiózou designu a materiálů

Bytový dům Reykjavik v Utrechtu poutá pozornost symbiózou designu a materiálů

Autor: stoadministrator
9. 5. 2022
Reykjavík je obytná budova v rezidenčním a obchodním centru Leidsche Rijn Centrum Noord v nizozemském Utrechtu. Dominantu fasády bytového domu tvoří cihlové obkladové pásky StoCleyer B, které jsou na soklu doplněny o obklad z robustního přírodního kamene. Spojení přírodních a prefabrikovaných fasádních materiálů spolu s prostorovým členěním fasády vytvořilo výraznou vizuální strukturu a nezaměnitelný charakter nového bytového domu pro mladé.

Fabianne Riolo, architektka studia diederendirrix s pobočkami v Eindhovenu a Rotterdamu k řešení bytového domu říká: „Z urbanistického hlediska jsme nemohli pojmout obytný dům Reykjavík formou jednoho velkého bloku. Tomu jsme se vyhnuli tím, že jsme si pohráli s detaily a objemy fasád. Vrstvení je patrné zejména v nejvyšších patrech. Díky hře ustupujících prvků v posledních dvou podlažích působí dům hravěji a zakončuje objem celé budovy. Různé tvary, kombinace přírodního kamene a cihlových obkladových pásků, střídání velkých balkonů a francouzských balkonů navíc dodávají Reykjavíku nádech reprezentativnosti i hravosti.“

 

Charakter stavbě dodává cihlová fasáda z flexibilních obkladových pásků StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokl.
Charakter stavbě dodává cihlová fasáda z flexibilních obkladových pásků StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokl.

 

Prostorově citlivá kompozice

Charakteristickým rysem jsou cihlové obkladové pásky StoCleyer B, které vytváří tradiční cihlový design fasády. Střídání vertikálního formátu fasády s cihlovým obkladem při vstupu a horizontálního přístupu ve zbývajících částech fasády zde zajišťuje dimenzování, rytmus a variabilitu. 4,5 m vysoký sokl je také výrazným prvkem, objem stavby získává členitost i díky zapuštěným vrstvám dvou nejvyšších podlaží. V důsledku toho budova působí méně masivně a získává svůj nezaměnitelný hravý charakter. K hravému efektu přispívá také sektorové členění fasády. V celém konceptu hrají roli i fasádní otvory, balkony a kontrasty ve zdivu, přičemž celek se vyznačuje citlivou rozměrovou kompozicí s vyváženými proporcemi.

 

Seznamte se s cihlovými obkladovými pásky StoCleyer B

Cihlové obkladové pásky StoCleyer B, které jsou optimalizovány pro fasádní zateplovací systémy, umožňují neuvěřitelně snadno kombinovat robustní vzhled cihlové fasády s vysoce efektivní tepelnou ochranou budovy. Bližší informace získáte v našem katalogu, který si můžete stáhnout tady, nebo na konzultaci, kterou si můžete domluvit se zástupcem našeho obchodního týmu.

Informace o projektu
Projekt: Bytový dům Reykjavík, Utrecht
Investor: Sustay De Vries en Verburg
Architekti: diederendirrix B. V., Eindhoven,
Realizace: De Vries en Verburg Bouw B. V., Stolwijk
Kompetence Sto:            

  • StoTherm Classic®
  • StoCleyer B vzor 61 740

Fotografie: Ronald Tilleman Photography, Rotterdam

 

 

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli

Kreativní omítky StoSignature na fasádě šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový dům v parku Riegrova ve Šlapanicích stojí v místě objektu bývalé šatlavy a bistra. Novostavba je provedena ze dvou částí – v jedné z nich je umístěna kavárna a restaurace s nezbytným zázemím, ve druhé části kolmé na první je ve dvou patrech nová městská knihovna pro děti a dospělé. Fasádu budovy zdobí kreativní omítka StoSignature s imitací betonu. Dům v parku Riegrova ve Šlapanicích navrhli architekti brněnského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je přihlášen do 7. ročníku soutěže České ceny za architekturu 2022, pořádané Českou komorou architektů.

Investorem nového objektu bylo město Šlapanice, které si pro výstavbu vybralo stavební firmu 3V & H, s. r. o. z Uherského Brodu. Původně měla být výstavba zahájena už v září 2019, ale až na podzim 2020 po skončení tradičních Šlapanických slavností byl zbourán stávající altán, aby se uvolnilo staveniště pro stavbu nového moderního hudebního altánu. Dále bylo zbouráno i původní bistro a na jeho místě se začala stavět nová multifunkční budova s knihovnou pro děti i dospělé, přednáškovým sálem, kavárnou a restaurací včetně terasy. V březnu 2021 byl dokončen nový altán a upraveny stávající plochy v jeho nejbližším okolí. Městská knihovna a s ní i celý objekt Domu v parku Riegrova pak byl slavnostně otevřen 6. listopadu 2021.

 

Městský park ve Šlapanicích i nový Dům v parku jsou přirozeným centrem společenského života a místem setkávání

Nová budova, postavená podle návrhu týmu architektů a projektantů architektonické kanceláře Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka není okázalá a svým jednoduchým tvaroslovím odpovídá budovám v podzámčí. Navržený nový objekt je proveden ze dvou částí. V jedné z nich, kolmé k ulici Riegrova je umístěna restaurace. Tento blok obsahuje kromě nezbytného zázemí také veřejné toalety. Náplní druhé části, která je kolmá na blok restaurace je městská knihovna. Hlavním těžištěm dispozičního „kříže“ v průniku obou hmot je víceúčelový prostor pro setkávání. Flexibilně jej lze propojit bud’ s restaurací, nebo s prostorem knihovny, ale může být také využit samostatně. Elevace sálu navazuje na stávající terén a volně přechází do pobytových teras v exteriéru.

Fasádám dominuje omítka, dřevěný obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvoří kontaktní zateplovací systém StoTherm Vario a na povrchovou úpravu byl použit systém kreativních omítek StoSignature imitujících beton. Realizaci budovy měla na starost uherskobrodská firma 3VaH, ale finální povrchy fasády dělala osvědčená a zkušená firma Oldřich Srcháček ze Zlína. Podle Martina Kadlce z firmy Sto měla budova několik specifických detailů, jako např. zešikmení ostění a zlom ve štítové stěně. „Důležité bylo také správně zvolit detail napojení na dřevěné obložení. V soklové části je použita hydroizolační stěrková hmota StoFlexyl, takže omítky mohly být staženy až k terénu. Celá akce probíhala v komplikované době, kdy se dlouho čekalo na materiály, výbornou koordinací se stavbou se však podařilo dokončit fasády včas a v bezvadném stavu.“

Informace o projektu:
Objekt:               
Kavárna, restaurace a městská knihovna Dům v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti:          Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s týmem spoluautorů
Realizace:           

  • generální dodavatel 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetence Sto:

  • fasádní systém StoTherm Vario,
  • omítky StoSignature se vzhledem betonu,
  • na soklu organická stěrková hmota pro hydroizolaci a ochranu před vlhkostí StoFlexyl

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Sdílejte článek se svými přáteli